همه نکات درباره نحوه نگهداری گل آنتوریوم قرمز (بخش اول)

نگهداری گل آنتوریوم

همه نکات درباره نحوه نگهداری گل آنتوریوم قرمز (بخش اول)

قبل از آنکه بخواهیم درباره نحوه نگهداری گل آنتوریوم برای شما صحبت کنیم اجازه بدهید کمی اطلاعات تخصصی به شما درباره آن بدهیم. آنتوریوم گیاهی است بومی گواتمالا و کوشاریکا؛ به عبارتی جنگل‌های بارانی گرمسیری در سراسر آمریکای مرکزی و جنوبی .گل آنتوریوم از راسته‌ی قاشق‌واش‌سانان و تیره‌ی گل‌شیپوریان است. آنانکه اهل نگهداری گل آنتوریوم هستند، آن را به اسم‌های دیگری ‌هم می‎شناسند. مثل زبان رنگی، گل فلامینگو، سوسن فلامینگو و فلاور تیل.
در نگهداری گل آنتوریوم ۲ بخش مهم است؛ برگ اصلی یا همان اسپات و بخش دیگر سنبله یا میلچه که از وسط گل آنتوریوم رشد می‌کند. هنگام نگهداری گل آنتوریوم، برگ ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. آنها معمولاً ساده، بزرگ و هستند که بر روی ساقه‌های بلند می‌رویند. برگ‌های گل آنتوریوم در گل آرایی بسیار محبوب و پر کاربرد است. اگر در نگهداری گل آنتوریوم همه همت خو را به خرج دهید، ارتفاع گل آنتوریوم به بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می رسد. هر گل آنتوریوم بین ۲ تا ۳ ماه ماندگاری دارد. گل آنتوریوم گیاهی است حساس به دما و رطوبت و آبیاری.
خوب است بدانید گل‌های آنتوریوم برای گل‌های جذابشان در تجارت گل‌های ساقه بریده محبوب هستند. اگر در مراقبت از گل آنتوریوم کوشا باشید، گلدهی این گل را در اواخر بهار یا فصل تابستان می‌بینید. انواع گل آنتوریوم به رنگهای قرمز، صورتی، زرد یا سفید دیده می‌شود. این در حالی است که سنبله می تواند زرد یا قرمز باشد. البته که گل آنتوریوم قرمز از شهرت بیشتری به انواع دیگر برخوردار است. به همین علت است که در پر فروش ترین تاج گل های سفارشی این گل را دائما می‌بینید.
نکته دیگری که درباره گل آنتوریوم باید بدانید این است که تمام قسمت‌های گیاه آنتوریوم، سمی است. در صورت استفاده شدن، احتمال دارد باعث اختلالات معده خفیف شود. همینطور عصاره گیاه آنتوریوم می‌تواند باعث سوزش پوست شود. اگر در خانه خود کودک دارید هنگام خرید گل آنتوریوم به این نکته دقت داشته باشید چرا که شرایط نگهداری از آن برای شما کمی سخت خواهد بود.

شرایط نگهداری گل آنتوریوم قرمز در نور:

درباره شرایط نگهداری گل آنتوریوم قرمز باید بدانید که این گل تابش مستقیم آفتاب را دوست ندارد، به این دلیل که نور مستقیم آفتاب می‌تواند علت سوختگی برگ گل آنتوریوم است. همینطور نور زیاد باعث قهوه ای شدن گل آنتوریوم می‌شود. نور نامناسب جلوی گلدهی مناسب گل آنتوریوم را می‌گیرد و رشد آن را کم می‌کند. بهترین نور برای نگهداری این گل، نور غیر مستقیم کنار پنجره است. برای نگهداری آنتوریومی که گلدهی داشته باشد به نور ملایم فیلتر شده نیاز دارید.
لازم است بدانید در بهار و تابستان و اوایل پاییز، برای نگهداری گل آنتوریوم، آن را باید از نور مستقیم آفتاب محافظت کرد. بهترین مکان جایی نزدیک به یک پنجره جنوبی، شرقی یا هر مکان دیگری که پر نور و روشن باشد است. بزرگترین مشکل در مراقبت گل آنتوریوم نور ظهر هنگام از پنجره است که به طور خیره به گل می‌تابد.

نگهداری گل آنتوریوم

شرایط نگهداری گل آنتوریوم قرمز

چه دمایی برای نگهداری گل آنتوریوم در زمستان مناسب است؟

برای نگهداری گل آنتوریوم در زمستان سال خوب است گل را به مدت ۶ هفته در دمای ۱۵ درجه نگه دارید. این یعنی حداقل درجه حرارت در زمستان برای نگهداری آن ۱۶ درجه است. در طول این ۶ هفته گل آنتوریوم به استراحت می‌پردازد و این مسئله به گلدهی بهتر آنتوریوم در سال بعد کمک خواهد کرد. برای مراقبت از گل آنتوریوم در بقیه فصول، به دمای حدود ۲۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد نیاز دارید.
نکته دیگر در ارتباط با نگهداری این گل، ارتباط مستقیم دما است با میزان آبیاری. هر مقدار که دمای محیط بالاتر باشد باید رطوبت هم افزایش یابد و آبیاری با فواصل کوتاه‌تری انجام شود. در زمستان به علت پایین بودن دمای محیط باید آبیاری گیاه را ‌هم کاهش داد. توجه داشته باشید دمای بالا و خشک بودن خاک گل آنتوریم موجب مرگ آن می‌شود. برای نگهداری گل آنتوریوم در این فصل، گل را غبارپاشی کنید؛ اینکار از کدر شدن برگهای گل آنتوریوم هم جلوگیری می‌کند.

آبیاری مناسب برای نگهداری گل آنتوریوم هلندی چگونه است؟

در نگهداری گل آنتوریوم هلندی خوب است خاک گلدان همیشه مرطوب بماند. نه به این به معنی که خاک خیس و گل آلود باشد بلکه خاک همواره باید یک رطوبت نسبی داشته باشد. بنابراین زمانی را برای آبیاری گل آنتوریوم انتخاب کنید که سطح بالایی خاک شروع به خشک شدن کرده باشد. یک نکته خیلی خوب برای نگهداری گل آنتوریوم در ارتباط با آبیاری استفاده از آب‌ بدون املاح و بدون کلر است.
برای نگهداری و حفظ آنتوریوم در فصل‌های بهار و تابستان اجازه دهید بین هر دو آبیاری سطح خاک خشک شود. به یاد داشته باشید آبیاری در فصل زمستان برای گل آنتوریوم هفته ای یک بار کافی است. میزان آبی که پای گلدان می‌ریزید در نگهداری آنتوریوم بسیار اهمیت دارد. آب کم و ناکافی باعث سوختگی نوک و حاشیه برگ‌ها و گل‌ها می شود. و آبیاری بیش از نیاز گل آنتوریوم هم احتمال زردی برگ‌ها در اثر پوسیدگی ریشه‌ها را فراهم می آورد.

چه رطوبتی مناسب نگهداری گل آنتوریوم در خانه است؟

در نگهداری گل آنتوریوم یادتان باشد که این گل به مناطق گرمسیری تعلق دارد ینی جنگل‌هایی پر باران و رطوبت. بنابراین میزان رطوبتی که در هوا وجود دارد برای نگهداری این گل خیلی مهم است. برای تأمین رطوبت گل آنتوریوم راه‌هایی وجود دارد.
اول غبارپاشی برای نگهداری گل آنتوریوم؛ که در بهار و تابستان این کار باید هر روز باشد و در زمستان ۲ روز در هفته کفایت می‌کند. در غبارپاشی دقت کنید که همزمان با آن گل آنتوریوم در معرض مستقیم نور آفتاب نباشد.
راه دیگر برای حفظ رطوبت محیطی گل آنتوریوم، ریختن آب در زیر گلدانی آن است که البته با سنگریزه پر شده است. در نگهداری آنتوریوم با اینکار، ریشه گل آنتوریوم، یعنی انتهای گلدان آنتوریوم نباید به طور مستقیم در تماس با آب باشد.

تغذیه و روش نگهداری گل آنتوریوم چگونه باید باشد؟

در روش نگهداری گل آنتوریوم، کمبود مواد غذایی در خاک را تان را می توان به روش‌های مختلفی جبران کرد. یک راه تغذیه ی مصنوعی، هر دو هفته یکبار با کودهای بنفشه آفریقایی طبق دستور فروشنده یا سازنده است‌. برای حفظ گل آنتوریوم، کود مورد نیاز گل را به میزان ۲ گرم در لیتر، هر ۳ هفته یکبار، از اسفند تا آذر ماه مورد استفاده قرار دهید.
برای خراب نشدن گل آنتوریوم، کود مورد نیاز را با نصف غلظت توصیه شده استفاده کنید چرا که گل آنتوریوم در استفاده از کود حساسیت‌هایی دارد. غلظت‌های معمولی می‌تواند منجر به زرد شدن برگها بخصوص برگ‌های موجود در قسمت پایین گیاه و همچنین سوختگی نوک برگ گل آنتوریوم شود.
هنگام نگهداری آنتوریوم در خانه ممکن است مشکلی به وجود آید. در صورتی که مدت زیادی از آب با میزان املاح بالا استفاده کرده باشید یا خاک گلدان بیش از حد از کود غنی شده باشد،نوعی بیماری ایجاد می‌شود. راه حل آن این است که آبیاری را با آب مقطر جهت شستشوی خاک و خروج املاح اضافی از آن انجام دهید.

نگهداری گل آنتوریوم

نگهداری گل آنتوریوم قرمز

خاک مناسب برای نگهداری گل آنتوریوم قرمز چیست؟

برای نگهداری گل آنتوریوم قرمز نیازمند خاکی غنی و عاری از آلودگی هستید. مثلاً می‌توانید از ترکیب یک قسمت پیت ماس با یک قسمت خاک برگ و یک قسمت پرلیت استفاده کنید. هر ترکیب دیگری که سبک باشد و مواد ارگانیک ‌هم در خود داشته باشد مناسب نگهداری گل آنتوریوم قرمز است. انتخاب‌های دیگر برای نگهداری گل آنتوریوم قرمز، می تواند مخلوطی از خاک برگ، خاک چوب و ذغال باشد.
زمان تعویض گلدان در نگهداری گل آنتوریوم را می توان با دو نشانه شناخت. اول مشاهده خروج ریشه‌های گیاه از منافذ زیرین گلدان و دوم نشست کردن سطح خاک روی گلدان. نشانه دوم می‌تواند به دلیل آبیاری در طول زمان باشد. در این حالت اگر فقط سطح خاک گلدان آنتوریوم کم شده است، برای نگهداری گل می توانید مقداری خاک پایین ساقه ها بریزید.
همانطور که گفته شد گل آنتوریوم در بهار تا اواخر فصل گرما گلدهی دارد. برای گلدهی بیشتر گل آنتوریوم لازم است پاجوش‌هایی که از پایین رشد می کنند را جدا کرده و در گلدان دیگری بکارید. در نگهداری گل آنتوریوم در زمستان، تعویض گلدان در فصل هم می‌تواند به گلدهی گل آنتوریوم شما کمک کند.

درباره روش نگهداری گل آنتوریوم در آپارتمان چه چیزهایی گفتیم؟

در ابتدا به شما گل آنتوریوم را معرفی کردیم و از تنوع و کاربرد آن برایتان صحبت کردیم. پس از آن همه نیازهای گل آنتوریوم، مثل نور، دما، آبیاری ، تغذیه و خاک را از دیدگاه مجله اینترنتی گل و گیاه اینترنت گل بررسی کردیم.
در مقاله دیگری به نام بیماری های گل آنتوریوم، به طور تخصصی قصد داریم برای شما بیماری های گل آنتوریم را شرح بدهیم و همینطور نحوه درمان آنها را. اگر این مقاله را دوست داشتید برای ما نظر بگذارید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =


WhatsApp chat