بررسی راه اندازی فروشگاه گل و گیاه

راه اندازی فروشگاه گل و گیاه

بررسی راه اندازی فروشگاه گل و گیاه

راه اندازی فروشگاه گل و گیاه بیزینس و شغل مدرنی است و همچنین سود چشم گیری دارد. اگر آدم خلاقی هستید و دل و دماغ گل آرایی و نگهداری از گل ها و گیاهان را دارید، راه اندازی فروشگاه گل و گیاه گزینه مناسبی می تواند برای شما باشد. چرا که هم می تواند وسیله کسب درآمد برای زندگی‌تان باشد و هم لذتی پیوسته و هیجان انگیز برای شما ایجاد کند.

کشور بزرگ ما ایران دارای دوازده شرایط آب وهوایی از چهارده گونه شرایط آب وهوایی شناخته شده در دنیا است و همچنین با انواع شرایط آب و هوایی، روزهای طولانی، روشنایی و عمق نور بالا در فصل زمستان، پتانسیل تولید گل و گیاهان مختلف ویژه گل آرایی مجالس و مناسبت ها و مراسم های مختلف را دارد. کشور ما از نظر شرایط مطلوب برای کشت گل و گیاه رتبه پانزدهم کشورهای فعال در این حوزه را دارد. خیلی از گل و گیاه های ویژه گل آرایی در دنیا که در زمینه کشت و گسترش آن بررسی های زیادی شده است در کشور ما موجود است. یکی از دسته بندی های این حوزه، راه اندازی یک فروشگاه گل و گیاه و خدمات مرتبط با آن است که در شهرهای مختلف با توجه به میزان جمعیت آن شهر و دیگر پارامترها مانند دسترسی راحت به مراکز تولید و پرورش گل و گیاهان میتوان استارت راه اندازی آن را زد. در ادامه مطلب به معرفی و شناخت دقیق تر این بیزینس جذاب می‌پردازیم.

به گزارشی که مجموعه تولید کنندگان گل و گیاه در شهر تهران ارائه کرده است تقریبا نهصد واحد فروشگاهی گل و گیاه در شهر تهران وجود دارند، تعدادی در بازار گل تهران، تعدادی در کیوسک ها و تعدادی هم در فضاهای بیرون از شهر مستقر هستند که این تعداد برای نیازهای مردم کافی نیست و پاسخگوی حجم تقاضای زیاد در این حوزه نمی باشد . با توجه به اینکه فروشگاه گل و گیاه در محدوده خاصی از شهر هستند، باید فاصله بین هر دو واحد فروشگاه گل وگیاه نهایت پانصد متر باشد و اگر این فاصله رعایت شود می‌توانند مجموعه تولید گل و گیاه خود را شروع کنند.

کسب درآمد از گل

جهت راه اندازی فروشگاه گل و گیاه جهت ایجاد یک کسب و کار پردرآمد، نخست باید به دنبال این باشید که طرح های نوآورانه و جذاب برای مدل های مناسب گل آرایی گل داشته باشید و متناسب با نیازها و مناسبت های آنان، محصولاتشان را ارائه دهید که در این صورت مردم هم مجذوب گل آرایی و خدمات شما می‌شوند و از مدل ها و طرح های شما استقبال می کنند.

برای راه اندازی فروشگاه گل و گیاه، داشتن دکوراسیون زیبا و جذاب در جلب توجه مشتریان به فروشگاه شما تاثیر دارد و شوق و اشتیاق آن‌ها را برای خرید و سفارش گل و گیاه اضافه می کند. البته اشتباه برداشت نکنید! برای اینکه دکوراسیون شیک و با سلیقه برای راه اندازی گل فروشی خود داشته باشید لازم نیست که خرج اضافه کنید  یا صرفا هزینه های گزافی برای خودتان بتراشید. قرار دادن گل ها در جا و فضای مناسب و همچنین مرتب چیدن گل‌‎ها کار هوشمندانه و زیبایی است و میتواند منظره ای دلنشین برای فروشگاه شما فراهم آورد.

فروشگاه آنلاین گل و گیاه

راه اندازی فروشگاه گل و گیاه

کارآفرینی پرورش گل و گیاه

برای کارآفرینی در حوزه گل و گیاه، گام دوم در راه اندازی فروشگاه گل و گیاه؛ اخذ مجوز از اتحادیه ی کسب و کارهای گل و گیاه است که معمولا کار چندان دشواری نیست و درطول چند روز می‌توان این مرحله را پشت سر گذاشت. در صورت دریافت مجوز می‌توانید با خیال راحت به فکر مراحل بعد باشید.

اصلی‌ترین قسمت راه اندازی گل فروشی ایجاد یک فروشگاه است، که هم میتواند به صورت فیزیکی باشد و هم به صورت راه اندازی گلفروشی اینترنتی. برای راه اندازی فروشگاه گل و گیاهِ حضوری، نیازی نیست فضای خیلی وسیع و بزرگ داشته باشید، یک مغازه حدودا پانزده متری تا سی متری می تواند کار راه انداز باشد اما این مورد کاملا بستگی به سلیقه ی خود شما دارد که انتخابتان چگونه باشد، اما باید با نیازهای مشتریان کسب و کار شما مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال خیلی از گل فروشی ها وجود دارند که مکانی را برای نشان دادن گل‌ها به مخاطبان خود اختصاص داده و دسترسی بیشتری به مشتریان داده اند که به سلیقه خودشان خرید گل را انجام دهند. همچنین سعی کنید فروشگاه گل و گیاه خود را به گونه ای انتخاب کنید که در معابر اصلی، پر تردد و جلوی چشم مردم باشد تا افراد بتوانند فعالیت گل فروشی شما را ببینند و خدمات شما را لمس کنند، بدین گونه برای خرید و سفارشات گل در خاطرشان خواهید ماند.

بنابراین از بازکردن مغازه یا فروشگاه خود در کوچه‌های فرعی، بن بست یا خیابان‌هایی که محل مناسبی برای حضور مشتریان در مغازه شما نیستند و همینطور مکان هایی که برای پارک کردن خودرو مناسب نیستند اجتناب کنید. به دلیل اینکه دسترسی به این مکان ها خیلی سخت و اذیت کننده است و مشتریان را از خرید خود پشیمان می کند. همچنین یکی از مدل های جذاب برای کسب درآمد از گل در حوزه راه اندازی فروشگاه گل و گیاه، ارائه خدمات گل آرایی است که از جمله آنها می‌توان به گل آرایی باغ ها، تالارها، مجالس و سمینارها اشاره کرد که به مناسبت های مختلف از جمله تبریک، افتتاحیه، ترحیم و تسلیت برگزار میگردند.

مزیت های راه اندازی فروشگاه گل و گیاه

راه اندازی فروشگاه گل و گیاه از جمله مشاغلی است که در صورت شروع، رشد و توسعه آن باید با قواعد و اصولی صحیح همراه باشد. از جمله موارد مدیریتی که باعث رشد کسب و کار گل فروشی شما می شود عبارتند از:

  1.  تهیه و تامین به موقع گل ها
  2. تحویل آن دراسرع وقت
  3. به اندازه کافی خرید کردن گل‌ها
  4. نگهداری آن‌ها به نحواحسنت و در دمای مناسب
  5. خرید با قیمت مناسب
  6. توانایی تحویل سفارشات گل مانند دسته گل، باکس گل، سبد گل و …
  7. و…

رعایت این موارد میتواند در فروش و افزایش درآمد شما بسیار موثر باشد، برای آشنایی با تمام جوانب و مهارت های راه اندازی فروشگاه گل و گیاه، میتوانید روی مقاله همه چیز درباره راه اندازی فروشگاه گل و گیاه کلیک کنید.

از دیگر نکات شغل گل فروشی که میتوان به آن اشاره کرد کارآفرینی برای افرادی است که مهارت ندارند ولی خلاق و با سلیقه هستند و می‌توانند خیلی سریع و در سعریترین زمان ممکن، تخصص های لازم را در حوزه ی فروش گل و گل آرایی کسب کرده و با گرفتن مجوز قانونی کسب، اقدام به راه اندازی فروشگاه گل و گیاه خود کنند. از بزرگترین و چشمگیرترین مزیت های کسب و کار فروشگاه گل وگیاه نسبت به سایر کسب و کارها اینست که کل محصولات گل به صورت نقدی فروخته و عرضه می‌شود و غیر از آن، مواد اولیه تولید و کشت گل ها به طریق امانت، قسط های بلندمدت از بازارعرضه مواد اولیه  یا از اتحادیه تولید کنندگان گل و گیاه تهیه می شوند.

کسب و کار گل فروشی

راه اندازی گل فروشی اینترنتی

بررسی درآمدی راه اندازی گل فروشی

طبق پژوهش ها و بررسی های زیادی که در گل فروشی ها انجام شده است، برای راه اندازی فروشگاه گل و گیاه حضوری بین صد تا صد و بیست میلیون تومان آورده ی اولیه لازم است. معمولا خرید یا رهن یک فضا برای کسب و کار گل بستگی به کوچک یا بزرگ بودن آن و محل بازگشایی‌اش دارد ولی به طور میانگین بین شصت تا هفتاد میلیون تومان برای مبلغ رهن لازم است و در صورت اجاره، مبلغ اجاره بستگی به منطقه‌ی آن بین پنج تا ده میلیون است.

برای تجهیز و خرید لوازم‌های جانبی یک کسب و کار گل، مانند اسپیلیت و دستگاه تهویه هوای مطلوب هم بین دوازده تا پانزده میلیون تومان پول لازم است. خرید مواد مورد نیاز نگهداری و مراقبت از گل ها مانند کود گیاهی ، گلدان های مختلف که معمولا به صورت هفتگی و شاید روزانه سفارش داده شوند؛ بین یک تا سه میلیون تومان هزینه دارد. هزینه آب و برق و گاز به طور معمول حداقل ماهیانه سه میلیون تومان می‌شود که بستگی به میزان استفاده فروشگاه گل و گیاه شما دارد. همچنین برای مدیریت بهتر گل فروشی به یک کارگر با حداقل حقوق وزارت کار که بین یک میلیون و پانصد هزار تومان تا دو میلیون تومان است، نیاز هست. بنابراین راه اندازی فروشگاه گل و گیاه به همین راحتی نبوده و هزینه های مختلف و غیر قابل پیش بینی خود را دارد. به همین دلیل ممکن است بسیاری از گل فروشی های فیزیکی در فروش و درآمد خود به مشکل برخورده و شاید از راه های تبلیغات و بازاریابی ناآگاه باشند.

مشکلات و سختی‌های کسب و کار فروشگاه گل و گیاه

از بزرگترین مشکلی که در این کسب و کار میتوان به آن اشاره کرد حساسیت روی مواد اولیه تشکیل دهنده آنها است، چرا که ممکن است خسارت زیادی را به تولید کننده آورد، به طوریکه تقریبا حدود چهل تا پنجاه درصد گل ها پژمرده شده و از بین میروند. همچنین فروشگاه گل وگیاه از جمله مشاغلی است که تعطیلی و استراحت نمیشناسد و انتظار مردم این است که عرضه کنندگان و فروشندگان گل و گیاه همیشه باز بوده و به ارائه ی خدمات مختلف مشغول باشند، حتی در ایام تعطیل که مردم در حال صله‌ی رحم یا اجرای مراسم‌های جشن  یا ترحیم هستند. شخصی که در فروشگاه گل و گیاه کار می‌کند چونکه شغلی ظریف و همراه با خلاقیت دارد، موظف است همیشه خوش رفتار، مردم‌ دار و با شخصیت باشد و با تیپی جذاب و مناسب در محل فعالیت خود حاضر شود.

راه اندازی گل فروشی اینترنتی

با توجه به هزینه های بالای اجاره و رهن برای فضای گل فروشی و همچنین مشکلات ترافیک شهر برای خرید کردن، امروزه بسیاری از مردم به خریدهای اینترنتی رجوع کرده اند. در راه اندازی فروشگاه گل و گیاه هم، برای کاهش هزینه ها و افزایش سود و درآمد بیشتر، از راه های موثر درآمد زایی میتوان به راه اندازی گل فروشی اینترنتی مراجعه کرد. اگر با کسب و کارهای اینترنتی آشنا نیستید توصیه میکنیم حتما به بخش مقالات راه اندازی گل فروشی آنلاین ما مراجعه کرده و منتظر آموزش های اینترنت گل درباره راه اندازی فروشگاه آنلاین گل و گیاه باشید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفده =


WhatsApp chat