قدم صفر کارآفرینی اینترنتی در حوزه گل و گیاه

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

قدم صفر کارآفرینی اینترنتی در حوزه گل و گیاه

برای شروع کارآفرینی در حوزه گل و گیاه و راه اندازی کسب و کار اینترنتی در این حوزه شرط و شروط هایی وجود دارد.

اولین شرط علاقه مندی به این حوزه است. یعنی اگر این عامل را ندارید، به نظر من اصلاً وارد این حوزه نشوید و حوزه‌هایی را انتخاب کنید که به آن علاقه مند هستید؛ چرا که این علاقه مندی و اشتیاق به آن حوزه کاری است که باعث می شود افراد سختی ها و چالش های آن مسیر را تحمل کنند و با صبر و تلاش بتوانند به اهدافی که برای خودشان محقق کرده اند، دست پیدا کنند. وقتی که شما به آن حوزه کاری علاقه ندارید؛ این بی علاقگی باعث می شود با کوچکترین اتفاق غیر منتظره‌ای خسته و آزرده خاطر شوید و از ادامه راه صرفه نظر کنید.

بطور کلی مسیر کارآفرینی مسیری بسیار پر چالش و سختی است. یعنی فارغ از موضوعِ آن کسب و کار، بحث کارآفرینی به دلیل وارد شدن در یک فضای جدید و پر ابهام بسیار پرچالش بنظر می رسد و مخصوصا در کشور ما که به شدت تغییرات گسترده و مداوم و غیر منتظره‌ای در تمام حوزه های سیاسی و اقتصادی رخ می دهد، سختی های این فضا را صد چندان می کند!

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

راه اندازی گل فروشی آنلاین

به عنوان مثال یک روز شما از خواب بلند می شوید و می بینید که قیمت بنزین سه برابر شده و این افزایش قیمت، کل فضای جامعه را تحت تاثیر خود قرار می دهد و زندگی بسیاری از افراد را دگرگون می کند. یا در یک روز دیگر می بینید که اینترنت کشور به کلی مورد اختلال و کندی قرار می گیرد و این عامل هم، کلی از زندگی مردم را دچار اختلال و با مشکلات زیادی همراه کرده است. یا در جایی دیگر می بینید که ورود یک بیماری تازه و ناشناخته مثل ویروس کرونا در همین روزهای آخر سال 98 تمام فعالیت های روزمره مردم را تحت تاثیر قرار داده و دچار اختلال و فشار کرده است. مشکلاتی از این دست که بخشی به مسائل سیاسی آن کشور ها مربوط می شود و بخشی به فرهنگ مردم آن جامعه، باید در فضای کسب و کار پیش بینی شوند. اتفاقاتی که فضای پر ابهام کارآفرینی را بشدت تحت تاثیر قرار می دهند و ادامه فعالیت را برای صاحبین کسب و کار سخت می کند.

البته این مواردی که به عنوان مثال مطرح شد؛ نه به این معنی که این چالش ها و مسائل فقط در کشور ما ایران اتفاق می افتد و در کشورهای دیگر خبری نیست! خیر، بلکه در تمان نقاط دنیا مردم آن کشورها با اینگونه مسائل مواجه و درگیر هستند، ولی در کشور ما متاسفانه بنا به دلایل خاص و شرایط ویژه خود و گاها سوء مدیریت ها این تصمیمات با شدت و سرعت بیشتری انجام می گیرد و مشاهده می شود و فضا بشدت پر نوسان و غیرقابل پیش بینی است.

کارآفرینی اینترنتی

کسب و کار اینترنتی

 

بنابراین برای عبور از این مسائل و دغدغه ها که پیش روی تمامی صاحبان کسب و کار، در تمام نقاط دنیا با هر شرایط فرهنگی و اجتماعی خاص خود می باشند، داشتن یک روحیه ی قوی از ضروری ترین شروط راه اندازی یک کسب و کار و ادامه در آن حوزه است و برای داشتن روحیه قوی، برای تحمل سختی‌ها و عبور از مراحل پر پیچ و خم و سخت آن، شرط اساسی، لازم، مهم و ضروری علاقه داشتن به آن حوزه کسب و کار است. علاقه است که باعث می شود فرد انگیزه های لازم برای ادامه دادن مسیر را درون خود حفظ کند. این علاقه است که باعث می شود شخص به افزودن اطلاعات لازم در آن حوزه کاری در خود ادامه دهد و خود را در آن حوزه کاری بروز کرده و اطلاعات خود را در آن حوزه تکمیل نماید. مثلا اگر لازم باشد، فرد در چند دوره آموزشی شرکت کند و از اساتید و افراد مطلع در آن حوزه کمک بگیرد. حالا می خواهد آن حوزه کاری هرچیزی باشد. حوزه پوشاک، حوزه مبلمان، کسب و کار آنلاین، کسب و کار آفلاین یا …

علاقه است که باعث می شود فرد صبح خیلی زود از خواب برخیزد و به مدیریت کسب وکار خود بپردازد و به انجام امور آن بدون خستگی و قدرمندانه بپردازد و ادامه دهد. اگر علاقه و عشق به کار خود نداشته باشید؛ خیلی زود با اولین غبار از آن حوزه کاری خسته شده و جا زده و جای خود را به رقیبان پر انگیزه می دهید.

آموزش کارآفرینی اینترنتی

کسب و کار اینترنتی

از کجا بفهمیم که به حوزه کاری مان علاقه مندیم؟

حالا سوالی که ممکن است اکنون به ذهن برسد، این است که از کجا بفهمیم که به حوزه کاری مان علاقه مندیم یا چگونه به حوزه کسب وکارمان علاقه مند شویم؟
برای پاسخ این سوال چند شاخص وجود دارد:

اولین عامل، میزان اطلاعات شما از آن حوزه است. یعنی چقدر راجع به مسائل مختلف حوزه کاری تان اطلاعات دارید و می توانید اصطلاحا راجع به آن صحبت کنید یا پاسخ سوالات دیگران را در آن حوزه بخصوص بدهید. قاعدتا شما راجع به حوزه‌ای اطلاعات عمیق و گسترده ای دارید که به آن علاقه دارید و پیگیر آن موضوع هستید.

به عنوان مثال، من به شدت به جز بحث کارآفرینی و مفاهیم کسب و کار، یا مفاهیم مهندسی صنایع که رشته تحصیلی من در دانشگاه بوده است؛ به شدت به حوزه ورزش و فوتبال علاقه مند و پیگیر هستم و می توانم مدتها راجع به مسائل مختلف این حوزه برایتان صحبت و سخنرانی کنم و تحلیل های مختلفی ارائه دهم. یا در حوزه تخصصی‌ام  که دیجیتال مارکتینگ هست، می توانم مدتها راجع به ابزارها و تکنیکهای آن، کاربرد آنها و…. مدتها برایتان با ذکر انواع مثال ها و نمونه ها صحبت کنم و اصطلاحا روی منبر روم! (آموزش های من را درباره این مباحث، در سایت مارکتینگ مدیر می توانید دنبال کنید) ولی برعکس، مثلا از من بخواهید راجع به تعمیر یک قطعه اتومبیل یا یک ساز موسیقی برایتان صحبت کنم. اصلا اطلاعاتی در این حوزه ندارم، چون علاقه ای به این حوزه نداشته‌ام. بنابراین اولین عامل میزان اطلاعات شما از آن حوزه است و اینکه تا چه حد می توانید راجع به آن حوزه از خود اطلاعات بروز دهید.

دومین عامل میزان شور و اشتیاق شما برای پیشرفت و کسب اطلاعات در آن حوزه کاری است.حتما دیدiه اید، فردی که به یک حوزه علاقه مند است صبح تا شب در حال یادگیری در آن حوزه می باشد. به صورت مداوم می خواند، مطالعه می کند و بدون احساس خستگی و پرقدرت به تلاش و یادگیری خود ادامه می دهد. اصولا افراد در حوزه هایی که علاقه مند هستند، مدام در حال بروز کردن خود و کسب اطلاعات بیشتر در آن حوزه هستند. مثلا من در همین حوزه کارآفرینی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ و همچنین اخبار فوتبال مدام در حال بروزرسانی اطلاعات خود هستم و کوچکترین اخبار را در آن حوزه پیگیری می کنم.

راه اندازی کسب و کار آنلاین

کارآفرینی اینترنتی

اگر به حوزه گل و گیاه علاقه نداریم، می توانیم وارد این حوزه شویم؟

حالا سوالی که ممکن است باز هم پیش بیاید، اینست که اگر به حوزه گل و گیاه علاقه ندارید؛ آیا درست است که وارد این حوزه شوید یا اگر دوست دارید این حوزه را انتخاب کنید ولی علاقه ای ندارید، به چه صورت می توانید به آن علاقه مند شوید؟
اگر علاقه‌ای به این حوزه ندارید که بطور کلی موضوع منتفی است و هیچگونه توصیه‌ای به شخص وارد شده در این حوزه، برای شروع کسب و کار گل نمی شود. اما نکته ای که وجود دارد این است که هر آدمی که اندکی احساس در وجودش قرار داشته باشد به گل و گیاه علاقه دارد یا حتی به مرور علاقه مند می شود؛ چرا که فضای جذاب، پر لطافت و پر طراوت گل هر آدمی را جذب خود می کند و باعث علاقه مند شدن فرد به آن می شود و وقتی که وارد فضای جذاب آن شدید؛ بطور خودکار در آن پیشرفت کرده و از پیشرفت خود در آن لذت می برید و کیف می کنید.

مثلا اگر موضوع کسب و کار فروش درب و پنجره های آلومینیومی بود؛ نمی توانستیم اینگونه با قاطعیت بگوییم که وارد این حوزه شوید و بتدریج به این حوزه علاقه مند می شوید. چون این حوزه به شدت تخصصی است و افراد خاص خود را می طلبد. اما گل ها و گیاهان از دسته محصولاتی هستند که به طبیعت مرتبط هستند و به دلیل ذات انسان که مانوس با طبیعت است، این حوزه تقریبا به مزاج هر فردی شیرین است.

سخن آخر
در این مطلب از گزیده نکات قدم های آغازین در کسب و کار اینترنتی گفتیم. بسیار لازم است که وارد حوزه ای از کسب وکارها به عنوان کارآفرینی شوید که به آن علاقه دارید و از بودن در آن فضا خسته نشده و پر قدرت و با انگیزه در جهت رسیدن به اهداف محقق شده خود گام بردارید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *