چرا حوزه گل و گیاه بهترین حوزه کارآفرینی و شروع یک کسب و کار آنلاین است؟

کسب و کار آنلاین

چرا حوزه گل و گیاه بهترین حوزه کارآفرینی و شروع یک کسب و کار آنلاین است؟

قبل از اینکه به بیان این موضوع که چرا حوزه گل و گیاه بهترین گزینه و ایده برای شروع و راه اندازی یک کسب و کار آنلاین است؛ معیارها و مبانی انتخاب یک ایده کسب و کار را ذکر می کنیم و می ببینیم چه معیارها و ملاک هایی برای انتخاب یک حوزه کسب و کار وجود دارد و در انتها ببینیم چرا حوزه گل و گیاه دارای این شرایط بوده و بهترین گزینه کارآفرینی و راه اندازی یک کسب و کار آنلاین پر بازده و پر سود است.

 

1- میزان تقاضا و جست و جوی مردم در حوزه کسب و کار

اولین عامل انتخاب یک ایده برای راه اندازی و شروع کسب و کار در آن، میزان جست وجو و تقاضای مردم برای خرید آن کالا است. مثلا حوزه پوشاک به شدت حوزه پر جست و جویی نزد مردم است و همینطور حوزه آی تی مانند موبایل لپ تاپ و…

بطور کلی اقلام اساسی زندگی مردم مانند مواد غذایی، سوخت و…از حوزه های پر جست و جو و پر تقاضای مردم هستند.

2- میزان رقابت در آن حوزه کسب و کار

عامل دیگر میزان رقابت در آن حوزه، کالا و خدمات است. به این معنی که آن حوزه کاری چقدر رقیب برای فعالیت دارد و رقبا چه سهمی از بازار را اشغال کرده‌اند. اصولا حوزه های پر تقاضا و پر جست و جوی مردم حوزه های پر رقابتی هم محسوب می‌شود و کمتر حوزه پر تقاضایی است که بدون رقیب یا حتی رقیب کمی داشته باشد و این کار را برای انتخاب آن حوزه سخت می کند.

شما اگر یک فعال اقتصادی باشید و در فضای کسب و کار و کار آفرینی قرار داشته باشید؛ حتما می دانید که انتخاب یک ایده و یک حوزه برای راه اندازی کسب و کار و فعالیت در آن کار راحتی نبوده و گاها بسیار پر چالش خواهد بود، چرا که امروزه روی هر ایده ای که اتفاق نظر داشته باشید در راه اندازی و شروع آن قطعا قبل از شما افرادی آن را شروع کرده و جایی برای ورود افراد جدید در آن حوزه قرار نداده‌اند. همچنین تعداد سال های زیادی که در آن حوزه بوده‌اند آنها را تبدیل به رهبر و لیدر بازار تبدیل کرده است و اجازه حتی نفس کشیدن را به افراد تازه وارد نمی دهند.

از نمونه های بارز این لیدرهای بازار در فضای آنلاین، می توان به فروشگاه اینترنتی دیجی کالا اشاره کرده که مدت هاست فضای فروش آنلاین کالاهای فیزیکی را در اختیار و تسخیر خود قرار داده است و با تبدیل شدن به یک برند در میان مردم اجازه ورود به هیچ رقیب تازه واردی را در حوزه هایی که فعال است نمی دهد. مگر اینکه رقیب تازه وارد به شدت و پر قدرت سرمایه دار باشد تا بتواند اندکی در حوزه هایی که دیجی کالا فعالیت می کند دوام آورده و بتواند رقابت کند و به کسب و کار خود ادامه دهد. به عنوان مثال شما فرض کنید ایده فروش آنلاین لپ تاپ را در ذهن داشته باشید و بخواهید این ایده کسب و کار را راه اندازی و استارت بزنید. خب فرض می کنید با حضور فروشگاه بزرگی مانند دیجی کالا چقدر توان و قدرت رقابت با او را دارید و می توانید دوام بیاورید و کسب و کار خود را ادامه دهید.

بنابراین اگر باهوش و آگاه باشید؛ هیچ وقت سراغ راه اندازی و شروع همچنین ایده و حوزه‌ای نمی روید که همچنین رقیب سر سخت و بزرگی مانند دیجی کالا فعالیت می کند و تبدیل به لیدر آن حوزه شده است. البته برای حوزه هایی که اصطلاحا لیدر وجود دارد هم با اتخاذ استراتژی های درست و مناسبی می توان وارد شد و به فعالیت پرداخت که بحث بسیار تخصصی است و خارج از کانسپت این مقاله است.

بنابراین از مهمترین نکات و عوامل در انتخاب یک ایده یا حوزه کسب و کار، نداشتن لیدر و غول در آن موضوع کسب و کار است. خب شما امروزه هر گزینه‌ای که در ذهن مرور کنید اصطلاحا در آن لیدر یا لیدرهایی را مشاهده می کنید. به عنوان مثل در حوزه حمل و نقل آنلاین می توان به شرکتهای اسنپ یا تپسی اشاره کرد. در حوزه آژانس های هواپیمایی می توان به شرکتهای علی بابا، الی گشت و… اشاره کرد. در حوزه تخفیفات گروهی می توان به شرکت های تخفیفان و نت برگ اشاره کرد. در حوزه سفارش آنلاین غذا می توان به ریحون، اسنپ فود و چیلوری و… اشاره کرد.

به همین ترتیب مثال های فراوانی از لیدرهایی که در حوزه های مختلف کسب و کار وجود دارند و اجازه فعالیت به کسب و کارهای کوچک و نوپا را نمی دهند و اصطلاحا در همان ابتدا آنها را قورت می دهند، له می کنند و از پیشه رو بر می دارند.

 

3- میزان سودآوری آن حوزه کسب و کار

عامل سوم بعد از میزان تقاضای مردم و میزان رقابت آن حوزه کسب و کار، میزان سودآوری آن ایده کسب و کار است. چه بسا شما وارد حوزه پر تقاضا و کم رقیبی شوید ولی سود چندانی از آن حوزه عاید شما نشود و مردم حاضر نباشند برای آن موضوع پول خوبی هزینه کنند. مثلا در نظر بگیرید شما ایده تولید یک صندلی خاص با ویژگی های ممتاز مانند راحتی بالا را عرضه کرده اید و با تقاضای زیاد بازار هم مواجه شده و هنوز هم رقیب زیادی در این حوزه ندارید؛ ولی ممکن است متقاضیان این صندلی حاضر نباشند پول خوبی برای خرید آن پرداخت کنند و آن را در آخرین اولویت خرید خود قرار می دهند و پول خود را صرف اولویت های دیگر زندگی خود می کنند.

حالا با تمام این توضیحاتی که خدمتتان ارائه شد چرا می گوییم و اعتقاد داریم که حوزه گل و گیاه حوزه جذابی برای کارآفرینی و راه اندازی یک کسب و کار آنلاین است، چون حوزه گل و گیاه تمام المان ها و ویژگی های یک ایده جذاب و نو را دارد. هم حوزه پر جست و جو و تقاضایی نزد مردم بوده و هم حوزه کم رقابتی است و هم سود بسیار بالایی در خود دارد.

چرا اعتقاد داریم حوزه گل و گیاه، پر جست و جو نزد مردم است؟

به این دلیل که مردم ما اصولا مردم پر احساس و پر ذوق و شوقی هستند و برای کوچکترین رویداد و مناسبت در زندگی خود و اطرافیانشان به سراغ گل و گیاه می روند و مراسم و مناسبت خود را با گل یا گیاه مزین می کنند. برای مراسم هایی مانند افتتاحیه، ترحیم تسلیت، تولد، خواستگاری و …. تمام گل استفاده و مورد مصرف قرار می گیرد.
طبق آماری که هر سال ثبت احوال کشور ارائه می کند، ما سالانه یک میلیون تولد داریم، 300 هزار فوتی، 550 هزار  ازدواج و 170 هزار  نیز طلاق داریم.
تمام این موارد گل می خواهد و گل مصرف می شود و مناسبتهایی دارد که در تمام طول سال اتفاق می افتد و تکرار می پذیرد و اینگونه نیست که مثلا مخصوص به یک روز و یا یک مناسبت خاص باشد. البته که مناسبتهای خاص و یک روزه ای ام مانند ولنتاین، روز مادر، شب یلدا هم هست ولی فعلا اشاره ای به آنها نداریم و فقط آمارهای مناسبتهای روتین و پر تکرار در تمام طول سال را عرض میکنیم. در مقاله ای جدا گانه این مناسبتهای خاص را نیز بررسی کرده و به میزان و حجم گلهای جابجا شده و تقاضای گل در آنها را می پردازیم. بنابراین بازار بسیار پر تقاضایی در پیش روی شماست.

چرا اعتقاد داریم حوزه گل و گیاه حوزه کم رقیبی است؟

بنابر فعالیت چند سال اخیر ما در این حوزه و مطالعات و تحلیل ها و بررسی هایی که در این حوزه انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم حوزه گل و گیاه به هیچ عنوان رقیب سر سخت و بزرگی مانند لیدرهای غولی که در کسب و کارهای بالا ذکر کردیم و مثال زدیم ندارد، یعنی به هیچ عنوان دیجی کالاها، علی بابا ها، اسنپ و تپسی ها، تخفیفان و نت برگ هایی ندارد و بسیار فضای بکر و دست نخورده ای برای فعالیت و شروع کار وجود دارد.
حالا اینکه چرا این حوزه لیدر ندارد و حوزه دست نخورده ای است بازهم مطلب تخصصی است که خارج از بحث این مقاله است و در مقالات بعدی به آن می پردازیم.

و اما چرا حوزه گل و گیاه حوزه پر سود و درآمدی است؟

به دلیل کم رقابت بودن این حوزه و عدم داشتن لیدر در این حوزه و ویژگی هایی مانند نوسانی و متغیر بودن قیمت گل در روزهای مختلف سال و وابسته بودن قیمت آن به عرضه و تقاضای بازار، بسیار می توان در مقاطعی سود جذابی از آن را عایده خود کرد که البته این حالت زمانی اتفاق می افتد که شما خیلی خوب بازار این حوزه را شناخته و زیر نظر داشته و در زمان مناسب سود مقتضی را نصیب خود و جیب خود کنید.

از جذاب ترین مدلهای پر درآمد این حوزه ارائه خدمات گل آرایی به سازمان ها، شرکت ها و همایش ها است، چون خرید این مجموعه ها بصورت عمده و در حجم زیاد است؛ می بینید که در یک خریدشان رقم بسیار بالایی تراکنش شده که با یک بازاریابی خوب می توانید سود زیادی را نصیب خود کنید که البته باز هم راجع به این موارد در مقالات بعدی به تفصیل توضیح خواهیم داد.

این که اصلا چرا قیمت ها در این حوزه بسیار پر نوسان و متغیر است و این که چگونه می توان از این ویژگی استفاده کرد و سود خوبی را نصیب خود کرد و بهترین استراتژی مدیریت چنین بازارهایی چیست بازهم مطلب تخصصی است که در مقالات بعدی به آن می پردازیم.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *