معرفی گل لیسیانتوس و شرایط نگهداری آن

گل لیسیانتوس

معرفی گل لیسیانتوس و شرایط نگهداری آن

گل لیسیانتوس با نام انگلیسی “Lisianthus”، که به نوع وحشی این گل، زنگوله آبی هم می گویند؛ به دلیل رنگ های زیبا و ترکیبی بودن آن مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. برخی از افراد گل لیسیانتوس را با گل رز اشتباه می گیرند. لیسیانتوس جزو گل های شاخه بریده با ماندگاری بالا است.

چیزی زیباتر از یک باغ پر از لیسیانتوس وجود ندارد. این گل همچنین با نام های دیگری مانند تگزاس بلوبلز، پری جنتیان یا لیرا سان سن پدرو هم شناخته می شود.لیسیانتوس که از گل های بومی آمریکای شمالی و بومی تگزاس و مکزیک است، گل شاخه‌ای و شبیه کوکنارها یا لاله ها است. در حالی که تنوع ظاهری مانند گل صد تومانی یا گل رز دارد. در حقیقت یکی دیگر از نام های محاوره ای برای لیسیانتوس “گل سرخ مرد فقیر” است که به دلیل شباهت بسیار زیاد آن به ملکه گلها این اسم را روی آن گذاشته اند.

ارتفاع لیسیانتوس گاهی به ۶۰ سانتی متر نیز خواهد رسید.این گل قدمت بالایی دارد تا آنجایی که به دوران ویکتوریا باز می گردد؛ جایی که سمبل و نماد شخصیتی سلطنتی و مرفه بوده است. زیباترین نوع این گل دارای رنگ های بنفش یا ترکیب آبی و بنفش هستند. در این مطلب با گل لیسیانتوس و شرایط نگهداری آن آشنا می شویم.

اطلاعات اولیه گل لیسیانتوس

 • نام عمومی: لیسیانتوس
 • گونه های لیسیانتوس: گرندی فلوروم
 • خانواده: جنتیاناسیا

تاریخچه

هر رنگ یا نوع گل نمادی از یک احساس یا بیانگر یک ویژگی انسانی است. لیسیانتوس گل بومی سرخپوستان غربی، مکزیک و آمریکای مرکزی و جنوبی است. نام آن برگرفته از کلمات یونانی lysis به معنای “انحلال” و آنتوس به معنی “گل” است.

گل لیسیانتوس شاخه

خرید گل لیسیانتوس

معنی گل لیسیانتوس

معنای لغوی کلمه ی لیسیانتوس را می توان “طبیعت در حال رشد” دانست.

ویژگی های طراحی لیسیانتوس

 • نوع استفاده: گل
 • فرم: توده
 • رایحه:نامشخص
 • خط ساقه: نامشخص
 • طرح: باز / شاخه
 • بافت شکوفه: ساتن
 • اندازه ساقه: ۱۴ – ۲۴ اینچ
 • اندازه شکوفه: ۲ – ۳ اینچ
 • عمر مفید گل ۱۰ الی ۱۵ روز
 • فصل های شکوفه دادن: تابستان
 • در چه فصل هایی رشد می کند؟ کل سال؛ بهار، تابستان، پاییز

استفاده از طراحی لیسیانتوس

به دلیل رنگ های زیاد این گل، لیسیانتوس ها تقریباً به هر طراحی که افزوده شوند باعث زیبایی بخشی به آن خواهند شد. لیسیانتوس در رنگ های: نارنجی، زرد/سبز، آبی/بنفش، سبز/بنفش وجود دارد.

دسته گل لیسیانتوس

سبد گل لیسیانتوس

گل لیسیانتوس نماد چیست؟

گفته می شود که این گل با دارا بودن گلبرگ های ظریف و برگ های بیضی شکل، نمادی از قدردانی است و آن را به عنوان هدیه‌ای کاملاً ایده آل برای هدیه به عزیزان می دانند. شکوفه های لیسیانتوس هدیه‌ای مناسب برای کسانی است که بین ۲۲ نوامبر و ۲۱ دسامبر به دنیا آمده‌اند. این گل همچنین به عنوان یک هدیه برای تشکر از دیگران واقعا عالی و مناسب است و اغلب به عنوان گلی برای روابط عاشقانه ی عمیق در نظر گرفته می شود و برای قدردانی از عزیزان بسیار کاربرد دارد. شاخه گل لیسیانتوس معناهای مختلفی دارد، از جمله ابراز عشق، قدردانی از دیگران و ایستادگی بر ارزش های قدیمی.

این شکوفه های ظریف تقریباً در هر رنگی رشد می کنند و هر رنگ معنی متفاوتی دارد. سایه های آبیِ تیره نماد صلح است، در حالی که قرمز روشن نشان دهنده شور و عشق است. لیسیانتوس در سایه های مختلف سبز هم موجود است که نمادی از موفقیت، باروری و البته ثروت است. از این گلها، همچنین در تزئین دسته گل عروسی هم استفاده می کنند و معمولا آن را در کنار گل هایی مانند گل پیونی و گل رز قرار می دهند. شکوفه های بسیار زیبای لیسیانتوس به هنگام قرار گرفتن در کنار گل هایی همچون گل رز با داشتن گلبرگ های مینیاتوری ظاهر خیره کننده ای به آن می بخشد. گل های برجسته ی لیسیانتوس بسیار شبیه گل رز هستند و نه تنها سایه های آبی و یاسی و بنفش دارند بلکه به رنگ های صورتی و سبز کم رنگ و سفید هم می رویند.

گل لیسیانتوس آبی

قیمت گل لیسیانتوس

گل لیسیانتوس آبی

گل لیسیانتوس بنفش

خرید گل لیسیانتوس

گل لیسیانتوس بنفش

قیمت خرید گل لیسیانتوس

این گل قیمت نسبتا مناسب و ارزان تری نسبت به گل های مشابه خود دارد. این گل در دسته های ۳ تا ۵ شاخه ای و در قیمت ۱۰ الی ۲۰ هزار تومان در بازار گل موجود است.

نگهداری گل لیسیانتوس در گلخانه

اگر به درستی از لیسیانتوس مراقبت شود، بین هفت تا ۱۰ روز بعد رشد عمودی آن ها به طول می انجامد. با قطع یک اینچ از هر ساقه با زاویه ۴۵ درجه شروع کنید. برگ هایی را که خارج از خط آب امتداد دارند جدا کنید؛ زیرا می توانند سبب رشد باکتری ها شوند. گلدان لیسیانتوس را در یک مکان خنک قرار دهید و آنها را دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید. جوانه های کوچکتر ممکن است باز نشوند تا از شکوفه های بزرگتر حمایت کنند. آبدهی روزانه را بررسی کنید و در صورت لزوم به آن آب گرم اضافه کنید. هر گونه گل یا برگ در حال پژمردگی را جدا کنید. اگر آب شروع به زرد شدن کرد؛ گلدان را کاملا تمیز کنید. لیسیانتوس در قسمت جنوبی ایالات متحده و آمریکای جنوبی وحشی روییده می شود و به جذب زنبورها و پروانه ها به حیاط شما کمک می کند.

دما و رطوبت

این گل ها از جمله گیاهان گرمائی هستند که بومی مناطق دیم جنوبی ایالات متحده و مکزیک هستند، جایی که روزها نسبتاً خشک و شب های تابستان گرم است. آنها در آب و هوای مرطوب و آفتابِ محدود، مانند شمال غربی اقیانوس آرام عملکرد خوبی ندارند. این گل ها همچنین می توانند رطوبت طبیعی محیط را در بیشتر مناطق آب و هوایی تحمل کنند اما باران زیادی و مکرر را دوست ندارند.

آفات معمول

قارچ یکی از شایع ترین آفات لیسیانتوس است و از ابتدای مراحل گلخانه می تواند با این گیاهان همراه شود. این قارچ آنقدر قوی است که ریشه ی گل لیسیانتوس را مورد حمله قرار می دهد و اجازه ی ادامه رشد را به آن نمی دهد. کنترل های شیمیایی مؤثر برای دفع این آفت خطرناک، استفاده از محصولات پیرتروم، دیازینون و پرمترین هستند.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − نه =


WhatsApp chat