آشنایی با گل معطر مریم و نگهداری و پرورش آن

گل مریم

آشنایی با گل معطر مریم و نگهداری و پرورش آن

گل مریم از جزو گل‌های کوچک و زیبایی است که هم به دلیل زیبایی‌اش در گل فروشی ها بسیار کاربرد دارد و هم عصاره خوشبوی آن که در صنایع عطرسازی استفاده می شود. گل مریمِ کشت شده در ایران از گل های شناخته شده جهان است که عطرِ دل انگیز آن باعث شناخته شدن این گل در سطح جهانی شده است. این گل در کشورهای اروپایی مورد استقبال افراد زیادی قرار دارد. در این مطلب از اینترنت گل، قصد داریم شما را با این گل زیبا بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با گل مریم

این گل زیبا در زبان انگلیسی با عبارت Tuberose معرفی شده است.
عطرها را دوست دارید؟ اگر بله، پس این گل برای شماست! گل مریم عطری فوق العاده دارد. این گل دارای برگ های سبز بلند و باریک است و حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر ارتفاع دارد. ساقه ی این گل حدود ۷۵ تا ۱۰۰ سانتی متر و بوته ی آن دارای ۲۵ تا ۵۰ گل سنبله است.

خواص گل مریم

روغن گل مریم می تواند فرد را از استرس و اضطراب رهایی ببخشد و همچنین با ایجاد احساسِ تسکین سیستم عصبی، می تواند اضطراب را تا حد زیادی از بین ببرد. روغن استخراج شده از گل مریم همچنین می تواند در کاهش التهابات مربوط به سیستم تنفسی و عصبی کمک کند. مصرف این روغنِ بسیار مفید است، همچنین باعث تحریک و افزایش گردش خون در بدن می شود. این گیاه جزو گیاهانی است که معمولا در خانه استفاده می شود.

گل مریم هلندی

کاشت گل مریم

ویژگی ها

 • نام های متداول: مریم، تیوب رز
 • نام های هندی: سوگاندراجا، راجنیگاندا
 • نام گونه گیاه شناسی: پولیانتس تیوبروزا
 • چرخه زندگی: چند ساله/یکساله (بسته به شرایط محیطی دارد)
 • ارتفاع: ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر
 • عرض: ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر
 • فصل گلدهی: تمام فصول سال
 • گونه ها: تک کلکته، تک مکزیکی، فول راجانی، راجات ریخا، شینگینگار، خاهیکوچی، هیدراباد، پیون، آرکا نیرانترا، کلکته دو ردیفه، هیدراباد دو ردیفه، پیرل دو ردیفه، سوارنا ریخا، سوواسینی، وایباو .

جالب است بدانید کشور هندوستان بیشترین گونه های گل مریم را داراست، به همین دلیل اسامی فوق اکثرا ریشه ی هندی دارند .

شرایط نگهداری و کاشت گل مریم

 1. نور خورشید: این گل به آفتاب کامل احتیاج دارد اما می تواند در داخل خانه با نور چراغ روشن هم به خوبی رشد کند.
 2. آب: با بزرگ شدن جوانه ها، ضروری و لازم است که حتی الامکان هفته ای ۱ مرتبه گل‌ها را آبیاری کنید.
 3. فصل کاشت: بهترین فصل برای کاشت این گل اوایل بهار است. ضمنا توجه داشته باشید که این گل ها در آب و هوای گرم هم می‌توانند به راحتی رشد کنند. کل مراحل رشد این گیاه ۴ ماه است.
 4. مراقبت: دقت داشته باشید که این گل باید در خاک با PH برابر با ۶.۵-۷.۵ باشد.
 5. آفات: تریپس و شته ها معمولاً باعث اختلال در رشد گیاه می شوند. برای مبارزه با آنها از سموم دفع آفات استفاده کنید.
 6. تکثیر: برای تکثیر این گیاه معطر از کاشت قلمه ها استفاده می شود.

عکس گل مریم

گل مریم قرمز

خرید گل اینترنتی مریم

گل مریم قرمز

دسته گل مریم

دسته گل مریم

خرید گل مریم

نحوه رشد گل مریم

گیاه پولیانتس تیوبروزا یا گل مریم در اوایل دهه ۱۵۰۰ توسط کاوشگران در مکزیک کشف شد و از اولین گل هایی بود که به اروپا بازگشت و در اسپانیا محبوبیت زیادی یافت. شکوفه های این گل زیبا معمولاً در ایالات متحده به وفور یافت می شوند. این گل در مناطق خلیج تگزاس و فلوریدا و در سان آنتونیو به صورت تجاری کشت می شود.
نحوه رشد گل مریم در باغ خانگی ساده است. مراقبت از گل های مریم بعد از شکوفه دهی، نیاز به تلاش، زمان بندی مناسب و نگهداری قلمه های گل دارد .جوانه های مریم باید قبل از زمستان در خاک کاشته شوند. اطلاعات گیاهی این گل نشان می دهد که قلمه ها در شرایط ۲۰ درجه فارنهایت (۷ درجه سانتیگراد) محیط می توانند بهترین رشد را داشته باشند.

بهتر است قلمه های گل مریم را در فصل بهار بکارید؛ چرا که دیگر خبری از یخبندان ها و سرماهای طاقت فرسای زمستانی نیست. قلمه‌ها را ۵ تا ۱۰ سانتی متر درون خاک قرار دهید و حتما در زمان های مناسب به آبیاری یا زهکشی خاک بپردازید. ضمنا سعی کنید حتما این جوانه ها را در خاکی بکارید که در یک نقطه ی آفتابی قرار دارد. سعی کنید خاک را به طور مرتب مرطوب نگه دارید. غنی سازی خاک فقیر با کمپوست و اصلاحات ارگانیک، برای افزایشِ زهکشی و بافت برای حاصل شدن نتایج بهتر و موثرتر را فراموش نکنید.

مراقبت از جوانه های گل مریم

با توجه به تحقیقات فراوان در زمینه مراقبت از جوانه ها، ریزوم ها یا جوانه ها را می توان در طول فصل زمستان در دمای ۷۰-۷۵ درجه فارنهایت (۲۱-۲۴ درجه سانتیگراد) نگهداری کرد و در یک مکان خنک با دمای ۵۰ درجه فارنهایت (۱۰ درجه سانتیگراد) برای کاشت مجدد آن ها در بهار آینده قرار داد.

گل مریم

کاشت گل مریم

نکات مفید درباره گل مریم

 1. همانطور که بالاتر گفتیم این گل در شرایط آب و هوایی مختلف واکنش های نسبتا یکسان و آرامی دارد؛ اما توجه داشته باشید این گیاه به سرمای زیاد؛ مثلا یخبندان ها و برف سنگین به شدت حساس است. بنابراین توجه داشته باشید در صورتی که این گل‌ها در گلدان هستند، آن ها را در فصول بسیار سرد سال به یک محیط گرم تر منتقل نمایید و پس از عبور از فصل سرد مجددا آن ها را به محیط سابق برگردانید.
 2. کوددهی مناسب و منظم می تواند سبب بهبود چشمگیر رشد این گل ها و همچنین افزایش رشد جوانه های این گل خوشبو شود. برای کوددهی این گل، نمی توان از هر کودی استفاده کرد؛ چرا که کود نامناسب ممکن است سبب سوختن و پوسیده شدن ریشه‌ها شود.
 3. سعی کنید همواره خاک کشت گیاه را مرطوب نگه دارید چرا که مناسب ترین خاک برای رشد این گل، خاک زهکشی شده و مرطوب است.
 4. این گل مانند بسیاری دیگر از گل ها، از جمله گل آفتابگردان نیاز به نور مستقیم خورشید دارد. سعی کنید گل ها را در مکانی قرار دهید که روزانه حداقل ۵ الی ۶.۵ ساعت در معرض نور آفتاب قرار داشته باشند تا کیفیت مناسب تری در گلدهی و شکوفه دهی داشته باشند.

جمع بندی

تحقیقات نمایانگر آن است که گل مریم یکی از گیاهان بومی مکزیک است.این گل از دوازده گونه تشکیل شده و یک گیاه محبوب در فرهنگ و اساطیر هند است که از آن برای عروسی ها، تزئینات و آیین های مختلف سنتی استفاده می شود. غنچه های مریم معمولاً در دوران ویکتوریا به عنوان گل تشییع جنازه مورد استفاده قرار می گرفته است. این گل به شکل بلند و باریک جوانه می زند و به سنبله‌هایی تبدیل می شود که به ارتفاع حدود ۴۵ سانتی متر می رسند. به طور معمول، بوته ی این گل به قطر حدود ۳۰ سانتی متر رشد می کند. این گل دارای رایحه غنی و عطر فوق العاده ای است.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هفت =


WhatsApp chat