با گل ژربرا و شرایط نگهداری آن آشنا شوید

گل ژربرا

با گل ژربرا و شرایط نگهداری آن آشنا شوید

گل ژربرا یکی از گل‌های زیبای خانگی است که کاربردهای زیادی در انواع دسته گل، باکس گل، سبد گل و تاج گل دارد. گل ژربرا یکی از گیاهان کم زحمت است که محل پیدایش آن از آفریقای جنوبی است و در رنگ های متنوعی موجود است. در این مطلب با این گل زیبا و شرایط نگهداری آن آشنا شوید.

اطلاعات اولیه گل ژربرا

 • نام عامیانه و معروف: ژربرا
 • گونه اصلی: جیمسونی
 • خانواده: آستیراسیا
 • این گل در چه فصل هایی در دسترس است ؟ کل سال؛ بهار، تابستان، پاییز، زمستان
 • ماه شکوفه دادن گل: آوریل

از زمان ویکتوریا، هر گلی را با نام خاصی صدا می زدند و هر گل نمادی از یک احساس یا بیان عاشقانه بود.
ژربرا یک گل بومی آفریقای جنوبی و آسیا است که رنگ های بسیاری دارد و دارای مرکز رنگی روشن و بعضا تیره می باشد.اندازه این گل معمولا اندازه‌ی کف دست است.

گل ژربرا نماد چیست؟

ژربرا را میتوان نماد و سمبل ایمان و قدرت دانست.

دسته گل ژربرا

گل ژربرا صورتی

ویژگی های طراحی گل ژربرا

شکل: توده
طرح: جامد / گرد
اندازه ساقه: ۱۲-۲۴ اینچ
اندازه شکوفه: ۲-۴ اینچ
عمر مفید :۴ الی ۱۴ روز

ژربرا گل زیبایی است و در خیلی از طراحی های قدیمی از این طرح استفاده شده است. ژربراها دارای شکوفه های زیبایی هستند که میتوان به عنوان یک طرح زیبا در نقاشی ها از آن استفاده کرد.

قیمت گل ژربرا

این گل در دسته‌های ۱۰ شاخه‌ای و با محدوده قیمت ۲۰ الی ۳۰ هزار تومان در بازار گل موجود است.

انواع گل ژربرا

ژربرا در رنگ‌های متنوع و زیبایی در بازار گل موجود است، مانند: گل ژربرا سفید، گل ژربرا سبز، نارنجی، صورتی، بنفش و…
ژربراها جزو محبوب‌ترین گل‌های گل فروشی‌ها محسوب می شوند، در ادامه با برخی از انواع این گیاه زیبا آشنا می‌شویم.

دسته گل ژربرا سفید، صورتی

گل ژربرا نماد چیست

دسته گل ژربرا

گل ژربرا بنفش

گل ژربرا بنفش

گل ژربرا

گل ژربرا خارجی

گل ژربرا خارجی

گل ژربرا قرمز

ژربرا از خانواده گل‌های آفتابگردان، گل مروارید و آستر است که به طور گسترده ای در کشورهای آفریقا تا ماداگاسکار و همچنین در مناطق گرمسیری آسیا و آمریکای جنوبی به وفور یافت می شوند. گل های ژربرا دارای رنگبندی های بسیار جذابی هستند.

گل ژربرا نماد چیست؟

این گل در اکثر کشورهای آفریقایی نمادی از پاکی و آرامش است. البته در برخی از کشورهای آمریکای جنوبی، ژربرا نمادی از عشق است.

نکات جالب درباره ژربراها

 • این گل‌ها بخاطر عمر طولانی و همچنین تنوع رنگ به طور گسترده در جهان تولید و تکثیر می شوند و برای بسیاری از کشورها ارزآوری خوبی در بخش صادرات داشته است.
 • ژربراها همچنین از گونه‌ی گل های مرواریدی به شمار می آیند. مروارید یک نام کلی برای کلیه گونه‌های خانواده آستراسیا است که ژربراها متعلق به آن هستند.
 • گل های ژربرا معمولاً ۷ اینچ (۱۷.۸ سانتی متر) طول دارند.
 • ژربراها در طیف گسترده ای از رنگ‌ها وجود دارند و از زرد تیره گرفته تا نارنجی، صورتی، سبز روشن، قرمز تیره و بسیاری دیگر کشت می شوند.
 • ژربراها از گل های بومی ترانسوالای آفریقای جنوبی است.
 • برخی گونه های خاص گل‌های ژربرا دارای گل‌هایی با طول عمرِ طولانی تر با ساقه های ضخیم بوده و حساس به نور نیستند. از این رو این گل‌ها، در تاریکی باز می مانند تا همان حداقل نور را برای رشد خود جذب نمایند.

برخی از گونه‌های ژربراها

 1. ژربرا aurantiaca
 2. ژربرا jamesonii
 3. ژربرا Transvaal Daisy

ژربرا جزو گیاهان گلدار چند ساله‌ است که دارای گل‌های دو شاخه‌ی زیبایی می باشد. مورفولوژی گل های ژربرا بسته به موقعیت آنها در پایتخت ژربراها متفاوت است.

دسته گل ژربرا

باکس گل ژربرا

اشکال مختلف گل های ژربرا

ژربراها به اشکال مختلف وجود دارند. به طور کلی آنها را می توان در چهار گروه زیر قرار داد:

 • گل‌ های تک گلبرگی- این ژربراها دارای یک ردیف گلبرگ، با یک مرکز سبز هستند. اینها رایج ترین گل های ژربرای موجود در بازار است.
 • گل های دو گلبرگی- این ژربراها دارای دو ردیف گلبرگ با رنگ سبز، سیاه یا قرمز تیره هستند.
 • گل های نیمه هلالی- این ژربراها دارای دو ردیف گلبرگ، با یک یا چند ردیفِ داخلی گلبرگ‌های کوتاهتر با رنگ سبز، سیاه یا قرمز تیره هستند.
 • گل های کامل هلالی- این ردیف گلبرگ کاملا هلالی دارند و یک ردیف داخلی کوچک و یک ردیف بیرونی بزرگ دارند.

گل های ژربرا از آفریقای جنوبی سرچشمه گرفته و در رنگ‌های مختلف با اندازه‌هایی معمولا بین ۲ تا ۵ اینچ وجود دارند. بسیاری از انواع گل مرواریدی ژربرا در دسترس هستند که به دلیل رنگ و شکل گل آنها (گلبرگ های تک، دو یا چندتایی) پرورش داده می شوند. برای کسب نتایج بهتر در مورد مراقبت از گل مروارید ژربرا، انواع متنوعی از این گل ها را انتخاب کنید. کشت این گل از طریق کاشتن بذر ارزانترین روش است اما دانه ها باید بلافاصله کاشته شوند؛ زیرا به سرعت پس از باز شدن از بین می روند. در نظر داشته باشید که ممکن است دانه‌ها خراب باشند. رشد این نوع نهال ها یا گیاهان راحت تر است و می توانید مطمئن باشید رنگ گل کاشته شده در نهایت چه خواهد بود.

راهنمای کاشت گیاه ژربرا

گل های ژربرا در محیطی با آفتاب کامل و خاک شنی، بهتر رشد می کنند. کمی کمپوست اضافه شده در خاک، باعث رشد خوب گل می شود. پوسیدگی ساقه‌ها یک مشکل شایع در گل های ژربرا است که در اثر کاشت غلط این گل در یک خاک نامناسب ایجاد می شود.

نتیجه گیری

در برخی از منابع گل های ژربرا را یک گیاه بومی مدیترانه‌ای می دانند اما در منابع قدیمی و معتبرتر ثابت شده است که این گل زیبا از گل‌های بومی آفریقای جنوبی به شمار می آید. به طوری که در قرن های پیش نیز توسط برخی تاجران به مناطق آمریکای جنوبی و بخشی از آسیا رد و بدل میشده است. بهتر است بدانید که گل ژربرا در ایران  در فصل بهار گل می دهد و با رنگ‌های زیبایش، زیبایی خاصی به محیط می بخشد. به شما نیز پیشنهاد می دهیم از این گل در گلخانه ها و باغ ها و باغچه های خود کشت کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − شش =


WhatsApp chat