صفر تا صد راه اندازی گل فروشی

راه اندازی گل فروشی

صفر تا صد راه اندازی گل فروشی

می‌خواهیم از راه اندازی گل فروشی صحبت کنیم. اگر از کودکی دوست داشته‌اید گل فروش باشید یا اگر می‌خواهید کسب و کار شخصی خودتان را داشته باشید در این مقاله با ما همراه باشید. حتی اگر فردی علاقه‌مند به گل آرایی هستید این مقاله را از دست ندهید. در این مطلب می‌خواهیم برای شما از زیر و بم شغل گل فروشی بگوییم و بایدها و نبایدهایی که جلوی شکست شما را می‌گیرند. از گرفتن مجوز گل فروشی و وسایل لازم برای راه اندازی گل فروشی و دکور مغازه تان با شما حرف خواهیم زد تا چگونگی افزایش درآمد گل فروشی و گل آرایی.
در یادگیری راه اندازی گل فروشی با دو عنوان روبرو هستیم: شناخت صنعت گل فروشی و توسعه طرح کسب و کار گل فروشی.
برای شروع راه اندازی گل فروشی لازم است با شغل گل فروشی بیشتر آشنا شوید. درباره شرایط جامعه و تاثیر آن بر این حرفه آگاهی به دست بیاورید. نکات ظریف کسب و کار گل فروشی و اصول فروش را بیاموزید. سپس با تعیین برنامه دقیق، پشتکار و یادگیری مداوم، هدف خود را محقق کنید.

 

قدم اول در راه اندازی گل فروشی: شناخت کسب و کار گل فروشی

برای راه اندازی گل فروشی لازم است برخی مهارت‌های خود را تقویت کنید. به عنوان مثال «خلاقیت» در این حوزه برای شما صرفا درآمد بیشتر به همراه نمی آورد بلکه امکان لذت بیشتر از شغل گل فروشی را ‌‌هم به شما هدیه می دهد. «عشق به طبیعت و زیبایی» ‌‌هم از دیگر ویژگی‌هایی است که در رسیدن به هدف کسب و کار گل فروشی، موتور انگیزشی همیشه روشن شما خواهد بود.
از دیگر ویژگی‌های یک گل فروش در راه اندازی گل فروشی دارد میتوان به مهارت «گفت و گو و مذاکره» او اشاره کرد که به بقای ارتباط مشتری و حفظ درآمد شغل گل فروشی کمک می کند. «شناخت تهدید ها و فرصت ها» درجامعه ما برای راه اندازی گل فروشی حائز اهمیت است؛ در فرهنگ ما «گل» جایگاه مشخص و قابل قبولی در مراسم‌های شاد و غمگین دارد. از مراسم ازدواج و عروسی، تولد و تبریک تا مراسم ترحیم و تسلیت، عزا و بزرگداشت عزیزان. همه این موارد در رشد طرح کسب و کار گل فروشی شما تاثیر بسزایی دارد.

 

با شغل گل آرایی در راه اندازی گل فروشی از نزدیک آشنا شوید

دانستن روش‌های گل آرایی سریع یا حرفه ای در شغل گل آرایی برای راه اندازی گل فروشی شما یکی از الزامات است. بسیاری از گل فروشی‌ها در کنار ارائه «گل با کیفیت» به مشتری، آنها را با دنیایی از گل آرایی‌های متنوع و چشم نواز آشنا می‌کنند. مهارت شما در انتخاب صحیح گل و روش تزیین آن میزان هوشمندی و تسلط شما را در این شغل‌ می‌رساند. چه بسا گل آرایی مناسب و مدیریت اصولی در شغل گل فروشی به وفاداری مشریان و افزایش درآمد گل آرایی شما می انجامد. برای آموزش این مهارت، شرکت در کارگاه‌های آموزشی فروش و گل آرایی گل، انتخاب خوبی به شمار می رود.
در دوره ها و کارگاه‌های آموزش گل آرایی شما با انواع گل های موجود در بازار آشنا می شوید. گل ها با تنوع قیمت و ماندگاری را از هم تفکیک می کنید. اندازه و رنگ و شخصیت گل‌ها را یاد می گیرید و میاموزید با چه ترکیبی از آنها در انواع دسته گل استفاده کنید. ابزارهای گل آرایی را در دست می گیرید و کار با هر کدام را فرا می گیرید.
گرچه هنگام راه اندازی گل فروشی این دستان شما هستند که نمایانگر توانمندی شما هستند اما داشتن مدرک مبنی بر نمایش دانش شما خالی از لطف نخواهد بود.
در زمان انتخاب دوره آموزشی گل آرایی به این مهم دقت داشته باشید که برای چه گرایشی در حال آموزش هستید. گل آرایی تشریفات و مراسم، و تزیینات خاص اروپایی یا گل آرایی های ساده و اولیه لازم برای راه اندازی گل فروشی. به یاد داشته باشید برای افزایش درآمد شغل گل فروشی تان شما پیوسته باید در حال یادگیری روش‌های جدید گل آرایی که مورد پسند عامه جامعه هستند باشید.

 

راه اندازی گل فروشی

کسب و کار گل فروشی

در افتتاح و راه اندازی گل فروشی آموزش تئوری بهتر است یا عملی؟

احتمالا تا این لحظه این سوال برای شما ایجاد شده است که آموزش تئوری بهتر است یا آموزش عملی؟
در پاسخ به شما می‌گوییم «وقتی آب هست تیمم باطل است!»
برای راه اندازی گل فروشی، شغل گل فروشی را از نزدیک ببینید و لمس کنید. با اینکه شما با حضور در کارگاه‌ها و دوره‌های آموزش راه اندازی گل فروشی مفاهیم و موضوعات ارزنده‌ای را یاد می گیرید اما حضور مستقیم و فیزیکی در محیط گل فروشی نکات قوت بیشتری به نسبت آموزش کارگاهی و تئوری به همراه دارد.
به عنوان مثال با شکنندگی و آسیب پذیری گل و سختی کار با گل‌های تیغ دار روبرو می شوید و راهکار رهایی از آنها را به طور عملی پیاده‌سازی می‌کنید. میزان حساس بودن گل‌ها به نور، آبیاری، دما و رطوبت را کاملا مشاهده می کنید و متوجه ضرر و زیان ناشی از مراقبت ناکافی در راه اندازی گل فروشی می‌شوید.
با روش‌ها و چند و چون گل آرایی و ارزش آنها در راه اندازی گل فروشی خودتان آشنا می شوید. با حضور فیزیکی شما در گل فروشی این امکان برای شما مهیا است که روش‌های جدید گل آرایی را تجربه و تمرین کنید. به همین ترتیب شما مشتریان واقعی گل فروشی را از نزدیک می‌بینید و درک بهتری از خواسته‌ها و انتظارات آنها به دست خواهید آورد.
برای یادگیری راه اندازی گل فروشی شما می توانید در دوره‌های زمانی ۳ تا ۶ ماهه در کنار گل فروش‌های شهر خود نکات بالا را فرا بگیرید. در این بین میزان علاقه‌مندی شما به کسب و کار یا گل فروشی تعیین کننده سرعت شما در یادگیری است.

 

چند نکته برای راه اندازی گل فروشی

درباره اصول اولیه کسب و کار مطالعه کنید. با مفاهیم فروش، گفت و گو و مذاکره آشنا شوید. به یاد داشته باشید در شغل گل فروشی، افرادی که برای خرید و سفارش گل به مغازه گل فروشی شما می‌آیند مشتری شما هستند و در عین حال شما برای وسایل و محصولات مورد نیازتان مشتری بازارهای گل هستید. با چند گل فروش صحبت کنید و از آنها برای راه اندازی گل فروشی کمک بخواهید. درباره نکات مهم و سختی‌های داشتن کسب و کار گل فروشی اطلاعات به دست بیاورید. پیرامون سرمایه گذاری در این حرفه و استفاده و ضرر آن با اهل فن به مشورت بنشینید.
برای نمونه می توانیم بگوییم در این شغل لازم است شما ۹ تا ۱۰ صبح مغازه گل فروشی خود را باز کنید و تا هنگام غروب به فروش گل و گل آرایی گل ها مشغول باشید. هنگام مناسبت های رایج جامعه مثل روز مادر یا روز معلم، همینطور ایام شاد و اعیاد در تقویم، ساعت کاری مغازه گل فروشی شما به ۱۰ یا ۱۱ شب خواهد رسید و خیال شما باید از وجود گل کافی و مرغوب در چنین مواقعی در مغازه خود راحت باشد.
به این زمان‌ها، روزهایی که لازم است به بازار روز گل رفته و گل‌های مورد نیاز مغازه گل فروشی خود را تهیه کرده اضافه کنید.
این فقط یکی از سختی‌های راه اندازی گل فروشی است اما ما در این مقاله قصد منصرف کردن شما از انتخاب کسب و کار گل فروشی را نداریم بلکه میخواهیم بگوییم بی گدار به آب نزنید و «راه اندازی گل فروشی» را از زوایای مختلف بررسی کنید.

تا اینجا با کم و کیف شغل گل فروشی آشنا شدید. دانستید برای راه اندازی گل فروشی چه منابع، مهارت و ویژگی‌هایی را نیاز دارید. برای شما گفتیم که چه نکاتی را در راه اندازی گل فروشی از قلم نیندازید. اکنون برای اجرایی کردن تصمیم خود می‌خواهیم برایتان تخصصی‌تر از بایدها و نبایدها صحبت کنیم. در ادامه مطلب شما را با طرح کسب و کار گل فروشی و شناخت رقبا و مشتریان در شغل گل فروشی آشنا می‌کنیم.

راه اندازی گل فروشی

طرح کسب و کار گل فروشی

طرح کسب و کار گل فروشی چرا و چگونه

اولین سوال قبل از نوشتن طرح کسب و کار در راه اندازی گل فروشی،‌ آشنایی با مفهوم بوم کسب و کار است. اما بوم کسب و کار چیست؟
«اگر کسی از شما بخواهد که کسب و کارتان را در چند دقیقه توضیح بدهید؛ بهترین جواب برای او بوم کسب و کار شما است که در زمینه راه اندازی گل فروشی نوشته اید.»
بوم کسب و کار گل فروشی شما در یک نگاه به شما اهداف، افکار و تصمیم‌های شما را در حوزه راه اندازی گل فروشی نشان می دهد. در بوم کسب و کار شما به عناوین زیر فکر می کنید و متناسب با شرایط اقتصادی، فرهنگی، فردی و دیگر عوامل کسب و کار گل فروشی مخصوص خودتان را طراحی می کنید.

مشتریان من در راه اندازی گل فروشی چه کسانی هستند؟
من به عنوان فروشنده گل، چطور با مشتریان مرتبط هستم؟ و آنها چطور محصولات من را دریافت می کنند؟
در راه اندازی گل فروشی، من چه محصولات یا خدماتی به مشتریان خود ارائه می کنم؟
شرکا، همکاران و رقبای من در حوزه راه اندازی گل فروشی چه کسانی خواهند بود؟
جریان درآمد گل فروشی من در این کسب و کار چگونه است ؟
و سوالات دقیق تر و بیشتری که برای غنای طرح کسب و کار گل فروشی خود می توانید به آنها پاسخ دهید.

 

مشتریان در راه اندازی گل فروشی چه کسانی هستند؟

برای دقایقی به این سوالات فکر کنید. در راه اندازی گل فروشی، مشتریان من چه کسانی هستند؟ مشتریان من در چه زمان‌هایی از سال به مغازه گل فروشی من مراجعه می کنند؟ مغازه گل فروشی من در کدام نقطه شهر و نزدیک به چه امکانات شهری واقع شده و احتمال حضور چه افرادی در مغازه من است؟ در فرهنگی که من در آن زندگی می‌کنم، مردم من به چه گل‌هایی علاقه‌مندی بیشتری دارند؟ قشرهای مختلف جامعه در توان اقتصادی مختلف چگونه می توانند مشتری گل فروشی من شوند؟ و افراد در موقعیت‌های اجتماعی مختلف مثل همسران و خانواده های آنها، مدیران شرکت‌ها، برگزارکننده مراسم‌ها، نوجوانان وحتی گل فروش‌ها چگونه می توانند مشتری گل فروشی من باشند؟
دانستن پاسخ این سوال‌ها به شما کمک می کند بدانید چه گل‌هایی را برای مغازه گل فروشی خود نیاز دارید. چه سبک گل آرایی بیشتر برای مشتریان شما خوش‌آیند است. در چه زمان‌هایی شما نیاز بیشتری به گل در کسب و کار خود دارید و همینطور چه تجهیزات و وسایلی ابزار کار شما در راه اندازی گل فروشی محسوب می شوند.

 

مراقب رقبای خود در افتتاح گل فروشی باشید

وقت آن رسیده که بدانید در راه اندازی گل فروشی چه کسانی رقیبان شما محسوب می شوند.
بسته به اینکه شما چه محصول یا خدماتی را در طرح کسب و کار گل فروشی خود انتخاب می کنید، دامنه رقبای شما تغییر میکند.
اگر فقط فروشنده گل و گیاه و برگ‌های تزیینی هستید باید بدانید که تمام گل فروشی های سطح شهر و مخصوصا گل فروشی هایی که با شما در یک منطقه هستند رقیب شما محسوب می شوند. اگر علاقه به گیاهان آپارتمانی یا درختچه ها دارید حواستان به باغچه‌های فروش گل اطراف خودتان باشد.
کاکتوس و ساکولنت به دلیل گرفتن جای کم و نیاز مراقبتی کم در بسیاری از نقاط شهر دیده می شوند. میخواهید کاکتوس و ساکولنت در برنامه فروش شما باشد؟ پس فروشنده‌های کاکتوس در منطقه خود را در نظر بگیرید.
در راه اندازی گل فروشی انواع دیگری از رقیب وجود دارد، به عنوان مثال هنگامی که گل فروش‌ها قصد رقتن به بازار گل را دارند هرکدام برای فروشنده‌های گل در بازار گل مشتری محسوب شده و رقیب همدیگر می شوند.
در دهه های گذشته با رشد و پیشرفت تکنولوژی، استفاده از آن توسط مردم گسترش یافته است. تعداد زیادی از مشتریان شما در فضاهای اجتماعی اینترنتی در دسترس هستند. با این حال این طرح کسب و کار گل فروشی شما است که تعیین می‌کند استفاده از این پتانسیل در راه اندازی گل فروشی شما مناسب است یا نه.
همه این موارد فقط برای کمک به شماست برای افزایش درآمد گل آرایی و بهبود درآمد شغل گل فروشی شما.

 

تاثیر نما و دکور مغازه گل فروشی در درآمد گل آرایی

تصمیم مهم دیگری که در حوزه راه اندازی گل فروشیتان باید بگیرید انتخاب دکور مغازه گل آرایی و دکوراسیون داخلی است.
اگر برآورد و نتایج تحلیل اطلاعاتی که درباره رقبا و منطقه ای که برای کار خود انتخاب کرده اید بر مبنای شروع راه اندازی گل فروشی آنلاین می باشد می توانید از این عنوان راحت‌تر بگذرید اما اگر طرح کسب و کار خود را برای فروش محلی تنظیم کرده اید بهتر است به خواندن ادامه دهید.
انتخاب نمای بیرونی مغازه گل فروشی مهم است اما بیشترین امکان انتخاب را شما در داخل مغازه گل فروشی خود دارید. بیرون مغازه به دلیل محدودیت‌ها و ضوابط شهری و گاها کوچک بودن عرض مسیر تردد، امکان اجرای ایده‌های شما کم می باشد اما داخل مغازه، قلمرو شما است برای مجسم کردن رویاهایتان.
شاید این طور به نظر برسد که برای دکور مغازه گل آرایی چه کاری می توان کرد؟ تمام چیزی که داریم محدود می شود به یک یا دو میز کار، وسایل و ابزار، گل‌ها و گلدان‌هایشان و فضایی که باید آنها را به نمایش گذاشت. ما از شما این سوال را می پرسیم که آیا شده است به مغازه گل فروشی بروید و بخاطر شلوغی و بی نظمی از خرید گل خود منصرف شوید؟
اولین دلیل که مشتری را در گل فروشی که اخیرا افتتاح کرده اید نگه می دارد نظم و زیبایی داخلی محیط مغازه گل فروشی است.
گل‌ها به ذات خودشان با زیبایی خلق شده اند و در هر کجا که استفاده شوند زیبایی به اطراف خود هدیه می دهند. شایسته نیست که چیدمان گل‌ها نامنظم باشد و یا داخل مغازه گل فروشی، نامرتب و آلوده باشد.
نکته دیگر دسترسی به گل‌ها است. اغلب افرادی که گل‌دوست هستند مایلند گل مورد نظرشان را خودشان انتخاب کرده و بخرند. گلدان‌ها را طوری بچینید که مشتریان شما بتوانند به همه گل‌ها دسترسی داشته باشند.

راه اندازی گل فروشی

راه اندازی گل فروشی آنلاین

وسایل گل فروشی، ابزار و تجهیزات لازم برای راه اندازی گل فروشی

در راه اندازی گل فروشی شما به چند سری لوازم و تجهیزات و وسایل گل فروشی نیاز دارید.
دسته اول مربوط به مراقبت و نگهداری از گل‌ها در مغازه گل فروشی است. این وسایل شامل دستگاه‌های حفظ رطوبت و دمای محیط داخلی مغازه گل فروشی شماست.
برای نگهداری و مراقبت از گلهای خود در مغازه لازم است دمای مناسب برای مراقبت گل‌ها را بین ۳۰ تا ۴۰ فارنهایت نگه دارید که این عدد با توجه به نوع گل تغییر میکند. همینطور لازم است میزان رطوبت هوا در بازه ۹۰ تا ۹۵ درصد باقی بماند.
اما ابزارها در راه اندازی گل فروشی برای افتتاح گل فروشی بسیار متنوع اما ثابت هستند.
قیچی و سیم چین برای برش ساقه گل و سیم، کاغذ، نایلون، و لفاف‌های متنوع برای پیچیدن دور گل‌ها، اسپری‌ها برای خوشبو یا براق کردن گل‌ها، اسفنج‌ها جهت گل آرایی سبد گل، کنف و روبان‌های مختلف، جعبه، سبد، پایه فرفورژه، تنگ، جام، گلدان‌های سفال و سرامیک و فلز، استند و شلف، همه و همه ابزارهای شما برای اجرای خلاقیت در گل آرایی هستند.
در این بین برگ‌های تزیینی نقش بسیار مهمی در گل آرایی ایفا میکنند. شناخت انواع برگ‌ها به تناسب اندازه، رنگ و نوع کاربرد آنها در رونق شغل گل فروشی شما موثر خواهند بود.
درآمد گل آرایی با بودن برخی لوازم تزیینی کار گل آرایی شما تکمیل می شود. مثل شکلات و قلب‌های کوچک، شمع، کارت‌های تبریک و تسلیت متنوع و جذاب، گل‌های خشک یا گل‌های مصنوعی. الزامی برای داشتن همه این لوازم نیست اما این ابزار به علاوه خلاقیت و یادگیری مداوم شما ضامن درآمد گل فروشی بالا برای شما خواهند بود.

 

جریان هزینه ها و درآمد شغل گل فروشی در راه اندازی گل فروشی

در این تیتر همراه شما هستیم تا مختصری درباره هزینه‌هایی که در راه اندازی گل فروشی با آنها مواجه خواهید شد صحبت کنیم.
اولین و بزرگترین عدد در راه اندازی گل فروشی مربوط به ملکی است که آن را به عنوان مغازه گل فروشی خود انتخاب می کنید. ممکن است تصمیم گرفته باشید واحدی تجاری را بخرید یا آن را رهن و اجاره کنید. در هنگام ثبت قرارداد خود به تعداد ماه‌ها و ایام خواب کار گل فروشی توجه داشته باشید، مثل ماه‌های محرم و صفر و گاهی ماه رمضان یا در روزهای خیلی گرم تابستان. همینطور با توجه به هزینه‌های پیش رو در راه اندازی گل فروشی پیشنهاد می شود به قرارداد بلندمدت فکر کنید.
یکی دیگر از هزینه‌ها درباره نیروی انسانی است که برای راه اندازی گل فروشی خود استخدام می کنید. این عدد با توجه به اینکه گل فروشی شما مشارکتی افتتاح شده یا توسط شخص شما اداره و مدیریت می شود متفاوت است. همینطور هزینه کارگران و متخصص‌های گل آرایی ‌‌هم با توجه به میزان تسلط آنها بر گل آرایی تعیین می شود.
یکی از هزینه‌های جاری در راه اندازی شغل گل فروشی مختص محصول اصلی یعنی گل می باشد که به صورت دو تا سه روز در میان باید از بازار گل تهیه شود با توجه به مناسبت‌های خاص این تعداد روزها بیشتر می شود. به همین ترتیب هزینه مربوط به لوازم تزیینی و گل آرایی که ابزار کار اولیه شما محسوب می شوند. از آنجا که یکی از عوامل رشد درآمد شغل گل فروشی نحوه گل آرایی شماست پس سرمایه گذاری در این بخش به نفع شما تمام خواهد شد.
هزینه مربوط به تجهیزات و وسایل ضروری هم قابل تخفیف نیست به این دلیل که بقا و عمر گل‌های شما وابسته به میزان و نحوه مراقبت از آنهاست. به یاد داشته باشید گل‌ها سرمایه اصلی شما در راه اندازی گل فروشی هستند. پس در این بخش دست و دل باز باشید.
اگر هزینه های برق و آب و مالیات را فاکتور بگیریم تنها هزینه باقیمانده مربوط به تبلیغات و بازاریابی شما خواهد بود .

راه اندازی گل فروشی

درآمد شغل گل فروشی

سوال آخر: شرایط جواز گل فروشی و نحوه گرفتن مجوز گل فروشی

شما که تا اینجا همراه ما بودید اکنون برایتان سوال است چگونه جواز کسب گل فروشی برای راه اندازی گل فروشی بگیرید؟
طبق گزارش صنف گل فروشان در شهر تهران، نیاز مردم به گل در سطح جامعه پاسخ کافی را نمی‌گیرد. همانطور که ذکر شد گل در فرهنگ ما جایگاه ویژه‌ای دارد. مردم ما به چند طریق برای خرید گل اقدام می کنند؛ خرید گل از گل فروشی‌ها در سطح شهر، دکه‌های گل فروشی، خرید مستقیم از بازارهای گل داخل و اطراف شهر. برخی گل فروشی‌ها ‌‌هم اقدام برای فروش گل به وسیله اینترنت در چند سال اخیر کرده اند. به عنوان مثال می توانید سایت اینترنت گل را به عنوان یکی از فروشندگان موفق در حوزه راه اندازی گل فروشی آنلاین مرور کنید.
تا این نقطه برای شما از مهارت فردی لازم برای راه اندازی گل فروشی و همینطور طرح کسب و کار گل فروشی صحبت کردیم. اگر تصمیم خود را گرفته اید آخرین اقدام گرفتن مجوز گل فروشی است.
فقط کافی است به سایت iranianasnaf.ir مراجعه کنید. مدارک مورد نیاز شما برای گرفتن جواز کسب گل فروشی شامل گواهی مالیات، سند مالکیت محل کسب گل فروشی، مدارک هویتی و چند گواهی و نامه می شود که به طور دقیق و مشخص در سایت مذکور قابل پیگیری است. در انتخاب محل مغازه گل فروشی برای راه اندازی گل فروشی دقت داشته باشید که شما باید فاصله حداقل پانصد متری با سایر مغازه‌های گل فروشی محله خود داشته باشید.

 

در مقاله صفر تا صد راه اندازی گل فروشی برای شما چه ها گفتیم؟

در قسمت اول گفتیم از اینکه شغل گل آرایی چیست و برای افزایش درآمد گل آرایی به چه مهارت‌هایی نیاز دارید. گفتیم از جایگاه گل در فرهنگ ایرانی و مناسبت‌ها و ایامی که می تواند در رونق کار راه اندازی گل فروشی شما موثر باشد. مزایا و معایب آموزش عملی و تئوری گل آرایی را برای شما تفکیک کردیم و اینکه چقدر مهم است برای راه اندازی گل فروشی از نزدیک با کسب و کار گل فروشی در تماس باشید.
در قسمت دوم از طرح کسب و کار گل فروشی صحبت کردیم و اینکه شناخت رقبا و مشتریان در راه اندازی گل فروشی چطور در درآمد شغل گل فروشی شما موثر است. برایتان گفتیم از نکاتی که اگر در چیدمان وسایل گل فروشی و دکور مغازه گل فروشی رعایت کنید چه نتایجی در موفقیتتان در راه اندازی گل فروشی به دست می‌آورید. و در انتها از هزینه هایی که در راه اندازی گل فروشی با آن مواجه هستید صحبت کردیم و همینطور شرایط جواز گل فروشی برای راه اندازی گل فروشی.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یازده =


WhatsApp chat