جای این گیاهان آپارتمانی مقاوم در خانه است!

گیاهان آپارتمانی

جای این گیاهان آپارتمانی مقاوم در خانه است!

گیاهان آپارتمانی با اینکه طرفداران زیادی دارد، اما ممکن است برخی از افراد از شرایط سخت نگهداری گیاهان آپارتمانی فراری باشند، مثل آقا حمیدِ داستان ما! حمید هیچ اعتقادی به گل‌های آپارتمانی و خرید آن‌ها نداشت. او تصور می کرد که خرید گیاهان آپارتمانی تنها وقت او را می‌گیرد و برایش هیچ منفعتی به دنبال نخواهد داشت. تا اینکه یکی از دوستانش او را با انواع گیاهان آپارتمانی گلدار و زیبا آشنا کرد. گل بنفشه اولین گیاه آپارتمانی بود که حمید برای اولین بار هدیه گرفت.
این ماجرا سرآغازی برای علاقه مندی او به گیاهان و شروع شناخت راز نگهداری گل‌های آپارتمانی شد. از آنجایی که حمید فرد پرمشغله‌ای بود، چندان وقت کافی برای نگهداری گل و گیاه نداشت، ازین رو تصمیم گرفت که با آشنایی با انواع گیاهان آپارتمانی رنگی و مقاوم، خودش را از موهبت نگهداری گل‌های آپارتمانی محروم نکند. مقاله‌ای که در ادامه می‌خوانید خلاصه ای از نکات و معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم و بادوام با شرایط نگهداری در منزل است، در ادامه همراه ما باشید.

گیاهان آپارتمانی ارزان قیمت و مقاوم

خوشبختانه بسیاری از گیاهان آپارتمانی مقاوم، ارزان قیمت هم هستند و خاصیت مهم همگی آن‌ها قابلیت تصفیه کنندگی هوا است. بنابراین اگر نمی‌خواهید برای خرید گل و گیاه آپارتمانی هزینه زیادی کنید و مایلید که از مزیت‌های داشتن گیاهان آپارتمانی بهره مند شوید، پیشنهاد می‌کنیم به محصولات گلخانه ای که در ادامه آورده‌ایم توجه کنید.

پوتوس، گیاه آپارتمانی سریع الرشد

پوتوس یا پتوس یکی از گیاهان آپارتمانی سریع الرشد است. گیاهی که به شدت برای تصفیه هوا توصیه می شود و در مقابل آفات و بیماری‌ها مقاومت خوبی نشان می دهد. البته این گیاه در مقابل گرمای هوا و سرمای بیش از حد مقاومت بالایی ندارد و به میزان کافی نیازمند تابش نور می باشد. چراکه در فقدان نور، برگ‌ها پژمرده شده و خاصیت فتوسنتزی خود را از دست می دهند. پس مهم ترین توصیه در نگهداری پتوس، تأمین نور و فضای رشد کافی برای این گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا است، اگر به دنبال گیاهی سریع الرشد و تصفیه کننده هوا هستید، از خرید پتوس غافل نشوید.

انواع گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا

گندمی، از نمونه گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما

شاید گندمی گیاهی زیبا و تزئینی به حساب نیاید. اما همین گیاه با طره‌های پریشانش به خانه شما صفا و سرسبزی هدیه خواهد داد.از طرفی گندمی سطح زیادی کلفروفیل دارد و این مزیت باعث تصفیه آلودگی هوای منزل شما خواهد شد. اگر گندمی خریداری کردید، می‌توانید آن را هفته ای دو مرتبه به مقدار کم آبیاری کنید. چراکه ریشه‌های قطور این گیاه آب را به مدت زمان زیادی در خود ذخیره خواهند کرد.ضمناً گندمی در برابر آفات و بیماری‌ها مقاومت بالایی دارد.

گیاهان آپارتمانی گران قیمت

گیاه آپارتمانی گندمی

آگلونما، از نمونه گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم

آگلونما گیاهی مقاوم در برابر نور کم آپارتمان است. اگر به دیدن عزیزی می روید، می توانید این موجود زیبا و منحصر به فرد را برایش به هدیه ببرید، آگلونما بسیار زیبا و دیدنی است و با برگ‌های بزرگ و سبزش به خانه شما طراوت می بخشد. این گیاه به هفته ای دو مرتبه آبیاری احتیاج دارد و در شرایط معمول دمای اتاق دچار تنش محیطی نمی شود. گاهی اوقات ممکن است آفاتی نظیر شپشک‌ها به این گیاه زیبا حمله کنند که راه و چاره آن شسشتن محل حضور شپشک‌ها با آب و صابون یا آفت کش‌هایی نظیر دیازینون است. به طور کلی گیاه آپارتمانی آگلونما با زیبایی هرچه تمام تر به خانه شما جلوه خاصی می‌دهد. توجه داشته باشید که در هر بار آبیاری مقدار کمی آب یا احتمالاً کود محلول در آب به گیاهان می رسد، اما اگر این مقدار افزایش پیدا کرد خلل و فرج خاک با آب مسدود می گردد و گیاه دچار خرابی ریشه خواهد شد.

نگهداری گیاهان آپارتمانی

گل آپارتمانی آگلونما

بونسای، گیاه آپارتمانی گران قیمت و گاهی مقاوم

بونسای را نمی توان در دسته گیاهان صد در صد مقاوم قرار داد. اما با توجه به اینکه خرید آن بسیار متداول است و جزو گیاهان آپارتمانی گران قیمت لوکس به حساب می آید، در این مقاله مختصر به آن اشاره خواهیم کرد.

بونسای درختان زینتی، از نمونه گیاهان آپارتمانی گران قیمت

بونسای انار، گیلاس، کاج و انواع گیاهان زینتی با زحمتی چندین و چند ساله به دست می آید. این قبیل گیاهان تحت عنوان بونسای با قیمت‌های بسیار بالا به فروش رسیده و بسیار ارزشمند هستند، چراکه با این هنر ژاپنی، گاهی پرورش دهنده ۲۰ سال از زندگی اش را برای پرورش یک درخت در قالب یک گلدان صرف می کند. گلدانی که درختی مینیاتوری را در خود نگاه خواهد داشت. بنابراین این گیاه بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است.از طرفی عموماً آنچه که به عنوان بونسای در بازار به فروش می رسد، بونسای درختان زینتی نیستند و بونسای فیکوس است.

نگهداری انواع گیاهان اپارتمانی

بونسای

بونسای فیکوس، از نمونه گیاهان آپارتمانی لوکس

بونسای فیکوس جزو گیاهان آپارتمانی گران قیمت در مقایسه با سایر گیاهان آپارتمانی است اما در دسته درختان مینیاتوری قرار نمی‌گیرد.از طرفی اگر شرایط نگهداری این گیاه به خوبی تأمین شود و گیاه تحت تنش‌های دمایی قرار داشته باشد یا دچار قارچ زدگی نشود، می توان گفت که گیاه آپارتمانی مقاوم و مناسبی است. اما چگونه شرایط نگهداری آن را فراهم آوریم؟

گلها و گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی گران قیمت

نگهداری از بونسای فیکوس

بونسای فیکوس نگهداری خاص خود را می طلبد. مشکل اصلی این گیاه قارچ و بیماری‌هایی است که به آن‌ها دچار می شود بنابراین با خرید فیکوس، یک قارچ کش عمومی خوب هم تهیه نمایید و در صورت مشاهده لکه‌های تیره روی برگ، آن‌ها را با اسپری کردن قارچ کش تیمار کنید. از طرف دیگر توجه داشته باشید نگهداری از بونسای بیش از هر چیز به شرایط ثابت نیاز دارد. برخی از گیاهان با تغییرات دمایی، نور و… دچار تنش محیطی می شوند و ممکن است اثر تنش را با ریزش برگ به صاحب خود اطلاع دهند. بونسای فیکوس هم با همین زبان با صاحبش سخن خواهد گفت. پس اگر از نبودن آفاتی نظیر شپشک و یا بیماری‌هایی نظیر قارچ مطمئن شدید، به نیاز‌های دمایی و آبی گیاه توجه کنید و فراموش نکنید که آبیاری بیش از حد بونسای فیکوس به گیاه آپارتمانی شما آسیب جبران ناپذیری وارد می کند.

سخن آخر

به طور کلی نگهداری از گیاهان آپارتمانی فواید زیادی از قبیل تصفیه هوا و دمیدن روحیه نشاط به خانه را دارد. اما در این میان، نگهداری برخی از گیاهان آپارتمانی آلرژی زا یا سمی، سلامت کودکان شما را به خطر می اندازند. بنابراین در کنار قیمت، مقاومت و زیبایی به اصول علمی دیگری نیز توجه نمایید. اصولی که در مقالات بعدی اینترنت گل به شما آموزش خواهیم داد.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + یازده =


WhatsApp chat