گل فریزیا، یکی از زیباترین گل‌های جهان را بیشتر بشناسید

گل فریزیا

گل فریزیا، یکی از زیباترین گل‌های جهان را بیشتر بشناسید

گل فریزیا یکی از معطرترین و خوشرنگ ترین گل‌های جهان است. گل فریزیا حدود ۱۴ گونه دارد. برای کاشت این گل کافی است بذر آن را در خاک مرطوب قرار دهید. همه ۱۴ گونه فریزیا منشا افریقایی دارند. از میان چهارده گونه فریزیا، دوازده گونه بومی استان کیپ، دو گونه از آفریقای جنوبی، دو مورد باقیمانده از مناطق گرمسیری آفریقا هستند که یکی از این گونه ها در شمال استوا تا سودان به وفور یافت می شود. این گل‌ها بسیار معطر و در رنگ‌های مختلف هستند و در نژادهای اسپایکلای تولید می شوند. شکوفه های فریزیا بسیار زیبا و جذاب هستند. در این مطلب همراه ما باشید تا با این گل زیبا و شرایط کاشت و نگهداری آن آشنا شوید.

گل فریزیا به انگلیسی

 • نام عمومی: فریزیا
 • نام انگلیسی: Freesia
 • گونه ها: فریزیا آلبا
 • خانواده: ایریداسیا

تاریخچه

از زمان ویکتوریا اسامی خاصی به گل ها داده شده است. هر رنگ گل نمادی از یک احساس بوده است. فریزیاها از گل های بومی آفریقای جنوبی هستند و به نام فردریش هاینریش تئودور فریز، دانشجوی آلمانی نامیده شده‌اند که در قرن نوزدهم در مورد گیاهان آفریقایی تحصیل و تحقیقات زیادی کرده است.

خرید گل فریزیا

سبد گل فریزیا

گل فریزیا نماد چیست؟

بسیاری از منابع و مردم در دوران قدیم، معنی فریزیا را نمادی از اعتماد، ایمان و پاکی می دانند.

قیمت گل فریزیا

این گل قیمت واقعا پایینی در میان گل ها دارد. فریزیا در دسته های ۵ شاخه ای و در قیمت های ۱۰ الی ۲۰ هزار تومان در بازار موجود است.

نحوه کاشت گل فریزیا در باغ

دانستن چگونگی و زمان کاشت پیازهای فریزیا برای رشد آنها در باغ بسیار مهم است. بهتر است با انتخاب یک مکان با سایه ی کامل، آفتاب یا نور صبحگاهی و خاک خوب زهکشی شده شروع کنید. بستر را با حفر و سست کردن خاک تا عمق حداقل ۲۰ سانتی متر آماده کنید. پیازهای فریزیا یا قلمه‌ها را حداقل ۵ سانتی متر عمیق و ۵ تا ۱۰ سانتی متر از هم جدا کنید.
به نظر می رسد بهترین نوع کاشت بذرهای فریزیا بصورت توده‌ای و دسته‌ای است که سبب رشد یک دسته فریزیا زیبا در کنار هم می شود. فریزیاها ۱۰ تا ۱۲ هفته پس از کاشتِ قلمه ها شکوفه می دهند. شما می توانید با کاشت بذرهای جدید این گل، در ماه های متفاوت شاهد شکوفه دادن این گل زیبا باشید.

چه زمانی می توان بذرهای فریزیا را کاشت؟

در نواحی گرم تر یا در پاییز فریزیا را کشت کنید. اما در مناطق سردسیر، در بهار آن ها را بکارید. همچنین در مناطق خنک تر می توانید در تابستان این کار را انجام دهید. شما باید فریزیا را در انتهای فصل در خاک بکارید و تا بهار آینده از آن ها نگهداری کنید، اما از آنجا که بذرهای فریزیا ارزان هستند زیاد نگران خراب شدن آن ها نباشید. روش دیگر کاشت آنها در ظروف مختلف است، تا بتوانید گلدانش را برای نگهداری و رشد بهتر این گل و جلوگیری از سرمازدگی آن در فصل زمستان به منزل بیاورید.

چگونه می توان فریزیا را در داخل خانه کشت کرد؟

فریزیا به راحتی در داخل خانه شکوفه می دهد. بذرها را حدود ۵ سانتی متر، جدا از هم در گلدانِ پر از خاک معمولی بکارید. خاک را مرطوب نگه دارید اما غرق آب نکنید و گلدان را در یک پنجره آفتابی ترجیحاً جنوبی قرار دهید. در طول ۱۰ تا ۱۲ هفته بعد منتظر شکوفه دادن این گل زیبا شوید.

رنگ های مختلف فریزیا

این گل در رنگ های بسیار جذاب و شادی مانند زرد، قرمز، سفید، بنفش و نارنجی موجود است که در ادامه انواع آن را مشاهده می کنید.

گل فریزیا زرد و سفید

گل فریزیا زرد

دسته گل فریزیا

گل فریزیا بنفش

گل فریزیا به انگلیسی

گل فریزیا بنفش

گل فریزیا قرمز

گل فریزیا بنفش

گل فریزیا قرمز

گل فریزیا هلندی

گل فریزیا هلندی

کاشت گل فریزیا

ویژگی‌های طراحی فریزیا

 • نوع: گل
 • فرم: خط / قالبی
 • عطر: ملایم – قوی
 • خط: منحنی
 • طرح: باز / قوس
 • بافت شکوفه: ساتن
 • اندازه ساقه: ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر
 • اندازه شکوفه: ۴ الی ۱۲.۱۹ سانتی متر
 • عمر مفید گل: ۴ الی ۷ روز
 • فصل های شکوفه دادن فریزیا: بهار، تابستان، پاییز
 • فصل های در دسترس بودن: کل سال؛ بهار، تابستان، پاییز، زمستان.

کاربرد طراحی

شکل غیر معمول و جذابِ فریزیا باعث می شود این گل‌های خطی بسیار مناسب برای هر نوع طراحی باشند. آنها همچنین به دسته گل‌ها بخصوص دسته گل های عروسی زیبایی خاصی می بخشند.

مراقبت و نگهداری از گل فریزیا

پس از ظهور شاخ و برگ، گیاهان فریزیای در حال رشد را منظم آب دهید تا خاک آن مرطوب شود. فریزیاها در فصلِ رشد به رطوبت فراوانی احتیاج دارند؛ اما شما باید اجازه دهید خاک حداقل یکبار خشک شود. طبق دستورالعمل رایج، گیاهان را در بهار با کود پیاز بارور کنید. همچنین اجازه دهید برگ ها به طور طبیعی از بین بروند.

حقایقی درباره فریزیا

 • فریزیا توسط دکتر فریز (۱۸۸۵-۱۷۸۵)، پزشک آلمانی نامگذاری شد.
 • این گل در رنگهای متنوعی می روید: سفید، زرد طلایی، نارنجی، قرمز، صورتی، بنفش و حتی ترکیب دو رنگ.
 • عطر فریزیا رایحه‌ای از گل شیرین و صابون مانند دارد و استفاده از این گل در تولید صابون ها و لوسیون ها مرسوم است.
 • از دسته گل زیبای این گل، برای مراسمات مختلف، جشن ها و موارد خاص استفاده می شود .
 • فریزیا در کارخانجات تولید عطر، روغن های معطر، صابون های حمام و سایر صنایع وابسته بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن عطر فریزیا

شاید برایتان جالب باشد که بدانید از عطر فریزیا نوعی روغن عطردار ماندگار و بسیار خوشبو تولید می شود. از این روغن همچنین در تولید و ترکیبات سایر عطرها هم استفاده می شود و این روغن در کارخانجات تولید عطر معروف جهان استفاده های فراوانی دارد.
روغن اسانس فریزیا، بدون حلال، بدون الکل با ماندگاری طولانی و دارای روغن اسانس درجه بالا است. این روغن برای استفاده های آروماتراپی بسیار عالی است و همچنین برای عطری کردن شمع ها، در تهیه صابون، روغن های ماساژ، روغن حمام و همچنین به عنوان روغن بدن با عطر فریزیا کاربرد دارد.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =


WhatsApp chat