همه چیز درباره گل زنبق

گل زنبق

همه چیز درباره گل زنبق

گل زنبق یکی از گل‌های زیبا است و با توجه به کتاب های تاریخی میتوان محل پیدایش اولیه ی آن را کشور یونان دانست. به گل زنبق، گل آیریس نیز می‌گویند که به زبان یونانی به معنای رنگین کمان یا پیام رسان است.
در یونان شاهزاده‌ی زیبایی با نام آیریس زندگی می‌کرده است که برخی از یونانیان معتقدند علت نامگذاری این گل به نام آیریس نیز همین است. در یونان باستان، این گل آیریس نماد و نشانه‌ی زیبایی و پیامرسان خوشبختی بوده است.
همچنین در این کشور، مردم بر مزار عزیزان خود از این گل استفاده می کنند.

گل زنبق به انگلیسی

زنبق در زبان انگلیسی به Iris (آیریس) معنی شده است.
خانواده: Iridaceae

تاریخچه مختصر

از زمان ویکتوریا معنای خاصی به گل ها داده شده است و هر گل نمایانگر یک احساس یا بیان بوده است. زنبق از گل‌های بومی جنوب اروپا و منطقه مدیترانه می باشد که نام خود را از نام الهه یونان گرفته است.

گل زنبق بنفش

دسته گل زنبق

ویژگی‌های گل زنبق

نوع استفاده: گل
بافت شکوفه: ساتن
اندازه ساقه: ۱۲ – ۱۸ اینچ
اندازه شکوفه: ۲-۴ اینچ
عمر مفید گل : ۳ الی ۶ روز

فصل های شکوفه دادن: تابستان، پاییز

گل زنبق در چه فصل هایی در دسترس است؟

کل سال: بهار، تابستان، پاییز، زمستان

موارد استفاده

گل زنبق از گونه‌های خطی به شمار می آید، همچنین از طرح این گل در بسیاری از طراحی ها و نقاشی ها استفاده می شود. جالب است که بدانید در کشور ژاپن، زنبق را معمولا برای تولید یک نوع صابون استفاده می کنند و معتقدند که این گل انرژی های منفی را از انسان دور می‌کند.
زنبق در ژاپن  نماد طراحی رایج از شخصیت های بزرگ مانند کیمونوس، نقاشی های ژاپنی و سبک شعر ژاپنی یعنی هایکو است.
مردم چین هم این گل را “روح تابستان” نامیده‌اند چرا که خبر آغاز فصل تابستان را به دیگران می دهد.
با باد شدید تابستان، گلبرگ‌ها مانند بال پروانه پرواز می کنند و در آسمان می چرخند. به همین دلیل است که زنبق در چین  به اسم “پروانه بنفش”  نامیده می شود.

گل زنبق بنفش نماد چیست؟

این گل نمادی از خرد، شجاعت، امید و ایمان است. اگرچه رنگ گل معنای جدید و متمایزی به گل می بخشد. به عنوان مثال، گل زنبق بنفش نشان دهنده تشکر است؛ در حالی که یک دسته از این گل به معنای امید و ایمان است. زنبق سفید برای تزئین دسته گل عروس بسیار کاربرد دارد. گل ها پیام رسان جهانی دوستی ، وعده های ابدی و عشق هستند. در کشور فرانسه، ای گل نماد ایمان، امید و دانایی است.

قیمت گل زنبق

این گل در دسته‌های ۲۵ شاخه‌ای و به قیمت ۴۰ تا ۸۰ هزار تومان در بازار گل موجود است. علاوه بر رجوع به بازار گل، میتوانید با مراجعه به گلفروشی آنلاین اینترنت گل، از قیمت‌های محصولات باخبر شوید و محصول مورد نظر خود را با این گل زیبا انتخاب کنید.

اجزای گل زنبق

اجزا اصلی این گل عبارتند از: پرچم، گلبرگ، تخمک، کاسبرگ، نهنج، مادگی. در ادامه عکس‌های این گل زیبا را مشاهده می کنید.

انواع گل زنبق سفید

انواع گل زنبق سفید

گل زنبق سفید

گل زنبق قرمز

گل زنبق

گل زنبق قرمز

عکس گل زنبق زرد

گلفروشی اینترنتی

گل زنبق زرد

گل زنبق بنفش

دسته گل زنبق

گل زنبق بنفش

گل زنبق وحشی

قیمت گل زنبق

گل زنبق وحشی

دسته گل زنبق، هدیه‌ای فراموش نشدنی

اگر می خواهید احساسات عمیق خود را به مخاطب و عشقتان ابراز کنید، می توانید از این گل استفاده کنید. با بیش از ۲۰۰ نوع و رنگ، رنگین کمان گل آیریس به شما امکان می دهد تا احساسات قلبی خود را با نهایتِ راحتی به عشقتان بیان کنید.
هرکسی که اسطوره شناسی یونانی را مطالعه کند، می آموزد که آیریس نام الهه‌ی رنگین کمان است و به دلیل ظرافت زیاد شکوفه‌ی این گل، در طول تاریخ سمبل پادشاهان و خانواده‌های سلطنتی بوده است. در حقیقت، یکی از اولین آثار هنری شناخته شده مربوط به این گل، یک نقاشی دیواری در کاخ پادشاه مینوس در جزیره کرت است. قدمت این کاخ از سال ۲۱۰۰ قبل از میلاد مسیح است.
البته مشهورترین کاربرد سلطنتی این گل به عنوان سمبل قدرت و موقعیت، استفاده‌ی پادشاهان بوربون فرانسه از جمله لوییس چهاردهم بوده است. زنبق روی بنرهای سلطنتی به عنوان “Fleur de Lys”، سمبل زیبایی و در سه قسمت طراحی شده است ولی متاسفانه پس از انقلاب فرانسه، این نماد را از بین بردند اما هنوز هم در هنرهای تزئینی و طراحی، مخصوصا در کشورهای فرانسه و کانادا بسیار رایج است.

کاربرد هنری و دارویی زنبق

این گل همچنین دارای سابقه دارویی است که از ریشه‌ی آن در تهیه ی داروهای ضد عفونت پوستی، سفلیس و افتادگی معده استفاده می شود. این گل امروزه نیز دارویی به شمار می آید که به طور ویژه و موثر برای پاکسازی کبد استفاده می شود.

بعد از گل سرخ که مطمئناً شماره یک است، زنبق در نقاشی‌های لئوناردو داوینچی، دورور، رنوار، سزان، ونگوگ بسیار دیده می شود (که نقاشی معروف “ایریس” که نقاشی یک گل زنبق زیبا است در سال های اخیر به قیمت ۵۳ میلیون دلار به فروش رسیده است ).

نگهداری گل زنبق در گلدان و باغچه

این گل از نظر ظاهری بسیار آسان پرورش می یابد و از دسته گل‌های چند ساله محسوب می شود. این گل مانند گل‌های نیلوفر شرقی، در برابر علفهای هرز و گیاهان دیگر مقاومت زیادی دارد.
زنبق همیشه محبوب بوده است و جای تعجب نیست. آنها بسیار آسان پرورش می یابند و خصوصاً در سالهای اخیر به یکی از بیشترین پیشنهادهای کاربران برای کاشت و زیبایی باغچه ها و گلخانه‌ها به شمار می آیند.
زنبق از بهار تا اوایل تابستان شکوفه می دهد. برخی از گونه های زنبق مانند زنبق سیبری و زنبق ژاپنی در طول سال دوبار شکوفه می‌دهند و حتی در فصل سرما نیز به رشد خود ادامه می دهند. شکوفه‌های این گل در یک شکل آبشاری، شبیه به ظاهر گل‌های fleur-de-lis هستند. زنبق سیبری و زنبق هلندی مناسب ترین انتخاب برای کاشتن در باغ ها و گلخانه هاست.

گل زنبق نماد کدام کشورها است؟

گل زنبق یا آیریس به عنوان نشان گل ایتالیا و فرانسه شناخته می شود. گل بومی ایالت تنسی آمریکا نیز زنبق می باشد.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم با اطلاعات نگهداری و پیدایش گل زنبق شما را آشنا کنیم، برای اینکه با محصولات مرتبط با این گل آشنا شوید میتوانید به صفحه فروشگاه ما مراجعه کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =


WhatsApp chat